آیا ایران در مسیر جنبش سبز دیگری قرار گرفته است؟

22 اکتبر
0

پس از اظهارات دونالد ترامپ، درباره­ی برجام و احتمال درج نام سپاه پاسداران در لیست سیاه تروریسم جهانی و اعمال تحریم علیه این ارگان نظامی و امنیتی و اقتصادی و همچنینن دیگر موسسات رژیم جمهوری اسلامی، با واکنش مقامات ایرانی همراه بود. این مساله، با پرسشهای فراوانی درباره­ی رابطه­ی اصلاح­طلبان و سران جنبش سبز با سپاه پاسداران و بیت رهبری همراه بوده است. گفتنی است که در سالهای اخیر رابطه­ی این دو با چالشهای عدیده روبرو بوده و رژیم تهران و سپاه پاسداران محدودیتهای فراوانی برای سران اصلاح­طلب ایجاد کرده و رهبران جنبش سبز با حصر خانگی مواجه شده­اند. لذلک، با وجود احتمال خروج آمریکا از توافق هسته­ای/برجام و افزایش تحریمها علیه تهران، به نظر می­رسد که اختلافات میان جناحهای متنازع رژیم جمهوری اسلامی بار دیگر شدت خواهد یافت.

با مطالعه­ی واکنشها و اظهارات مقامات رژیم جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران در قبال استراتژی دونالد ترامپ، به نظر می­رسد که میان مقامات، موسسات و جناحهای سیاسی ایران اتحاد و همستگی وجود دارد. لیکن واقعیت مساله کاملا برخلاف اظهارات مقامات تهران بوده و اختلافات سیاسی افزایش روزافزون دارد. لذلک، کارشناسان معتقدند که سیاست جدید ترامپ، اوضاع اقتصادی و سیاسی رژیم جمهوری اسلامی را با چالش مواجه کرده و این رژیم توانایی تحمل این شرایط را نخواهد داشت.  

در واقع، مواضع جناح اصلاح­طلبان و سران حرکت سبز با تحریمهای بین­المللی سازگار نبوده و آنها با وخیم­تر شدن شرایط معیشتی شهروندان ایرانی مخالف هستند. از سوی دیگر، آنها با سیاستهای اشتباه رژیم جمهوری اسلامی که کشور را وارد بحرانهای سیاسی و اقتصادی کرده­ا نیز به شدت مخالف هستند. چراکه، اینگونه سیاستهای ناحکیمانه منجر به اعمال انواع تحریمهای اقتصادی از سوی جامعه­ی جهانی شده و این مساله مشکلات اقتصادی و اجتماعی ملتهای ساکن جغرافیای سیاسی ایران را بیش از پیش افزایش داده و کشور را به انزوا برده­است. بنابراین، سیاست جدید ترامپ، در قبال رژیم جمهوری اسلامی، که به نظر می­رسد بسیار قاطعانه و محکم خواهد بود، یقینا شهروندان و اصلاح­طلبان و همچنین سران جنبش سبز را تحریک و تشویق خواهد کرد تا علیه رژیم ولایت فقیه به پا خیزند. گفتنی است که سیاست جدید ایالات متحده آمریکا دقیقا برای تحقق این مساله است.

پیشتر مهدی کروبی و میرحسین موسوی و شماری از سران جناح اطلاح­طلب از شدت و تاثیر منفی تحریمها علیه شهروندان هشدار داده و گفتند که این وضعیت بسیار خطرناک و سیاستهای رژیم ولایت فقیه باید اصلاح شود. آنها تاکید داشتند که ممکن است اینگونه وضعیت، کشور را به پرتگاه سقوط بکشاند و شهروندان نتوانند بحرانهای به وجود آمده را تحمل کنند. این هشدارها، بر اساس مطالعات انجام شده بوده که گویا از احتمال وقوع انفجار اوضاع داخلی ایران سخن به میان آمده بود.

در این راستا و همراه با  امضای توافق هسته­ای و لغو بخشی از تحریمهای اعمال شده علیه تهران، محدودیتها علیه مخالفان و سران اصلاح­طلب افزایش و اقدامات سرکوبگرانه­ی سپاه پاسداران نیز دوچندان شده است. از سوی دیگر، مطالبات سیاسی و قومی به دلیل سرکوب شدید نیروهای امنیتی ناکام و این مطالبات کاملا متوقف شده است. اما در حال حاضر به دلیل بازگشت تحریمهای بین­المللی علیه رژیم جمهوری اسلامی که بدون شک وضعیت معیشتی مردم را سخت خواهد کرد به نظر می­رسد که شرایط برای اپوزیسیون مهیا شده و احتمال وقوع یک انفجار مردمی بیش از پیش وجود دارد.             

 مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

22 اكتبر 2017