گزینه های محدود ایران در قبال استراتژیک قاطع دونالد ترامپ

26 اکتبر
0

به نظر می­رسد که گزینه­های تهران برای مقابله با انزوای بین­المللی که گسترش روزافزون دارد بسیار محدود شده است. کما اینکه، مساله­ی تشدید تحریمها علیه رژیم جمهوری اسلامی به مساله­ی لغو برجام یا تعدیل آن بستگی ندارد و افزایش تحریمهای اقتصادی حتمی است. لذا، کارشناسان معتقدند که استراتژیک جدید آمریکا، در قبال فعالیتهای تخریبی و مداخله­جویانه­ی ایران در کشورهای منطقه، رژیم تهران را با چالش واقعی روبرو کرده و گزینه­های مقابله با این استراتژیک برای مقامات جمهوری اسلامی بسیار محدود خواهد بود. مطمئنا استراتژیک جدید ترامپ، پیامدهای خطرناکی برای سیستم جمهوری اسلامی به همراه خواهد داشت و فعالیتهای تروریستی این رژیم در کشورهای منطقه را متوقف خواهد کرد.

اما درباره­ی راههای احتمالی تهران برای مقابله با سیاست جدید ترامپ، به نظر می­رسد که ایران سیاست تسلیم شدن و پذیرفتن شروط آمریکا را در پیش خواهد گرفت. از جمله شروط آمریکا از ایران می­توان به مذاکرات دوباره درباره­ی مفاد توافق هسته­ای و تعدیل آن، برنامه­ی موشکی سپاه پاسداران، توقیف فعالیتهای تروریستی رژيم تهران در منطقه و وضعیت نقض حقوق بشر توسط مقامات ایران اشاره کرد. در این بین، نماینده مردم بروجرد در مجلس به خبرگزاری تسنیم، که وابسته به سپاه اسداران انقلاب اسلامی است گفت: برخی از مسئولان درصدد هستند به بهانه­ی مشکلات مالی، نظام جمهوری اسلامی را تحت فشار پذیرش الزامات جدید در راستای اجرای برجام‌های ۲ و ۳ قرار دهند.

این گزینه، تنها گزینه­ای است که پیش روی ایران می­باشد و یقینا اختلافات داخلی فی­ما­بین جناحهای رژیم جمهوری اسلامی ایران را گسترش خواهد داد. همچنین، گزینه­ی تسلیم شدن در برابر خواسته­های آمریکا، کشور را به دو دسته تقسیم خواهد کرد. اول: جناح اصلاح­طلبان که شمار زیادی از مردم ایران از آنها حمایت خواهند کرد و به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم احتمالا اصلاح­طلبان به مذاکره­ی دوباره درباره­ی مفاد برجام تن خواهند داد تا مبادا تحریمهای بیشتری علیه کشور و مردم اعمال نشود. دوم: جناح تندروهای رژیم و سپاه پاسداران که به لجاجت و مقابله با آمریکا ادامه خواهد داد. گفتنی است که فرماندهان سپاه پاسداران و شرکتهای اقتصادی آنها که موسسه­ی خاتم الانبیاء، در راس این شرکتها قرار دارد، سود هنگفتی از تحریمهای اعمال شده علیه کشور به دست آورده و گویا فعالیتهای بی­شمار این شرکت در همه­ی زمینه­های اقتصادی به ویژه قاچاق بوده و هست.

با این وجود، به دلیل سختی اوضاع داخلی کشور، احتمال اینکه علی خامنه­ای، رهبر رژیم ایران و دستیاران او، گزینه­ی تسلیم شدن در برابر خواسته­های ایالات متحده آمریکا، را انتخاب کنند زیاد است. چراکه، خامنه­ای، به شدت از بازگشت تحریمها علیه ایران در هراس است و با تعدیل مفاد توافق هسته­ای موافقت خواهد کرد تا شاید از سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی جلوگیری کند. همچنین، احتمالا موافقت خامنه­ای، با گزینه­ی تسلیم شدن، با مخالفت برخی از آخوندهای رژیم که از دکترین خمینی و گفته­های او در باره­ی آمریکا به عنوان قانون اساسی یاد می­شود، روبرو خواهد شد.

در این راستا، رویکردی که آخوندهای رژیم جمهوری اسلامی ایران دنبال می­کنند و هیچگونه تغییری در آن دیده نشده این است که آنها معتقدند تسلیم شدن در برابر شیطان بزرگ (آمریکا) به مثابه­ی خیانت به اصول انقلاب اسلامی است.

با نبود اهرم فشار به نظر می­رسد که گزینه­های تهران در قبال سیاست جدید آمریکا، بسیار محدود است. حال، طلب کمک از برخی از کشورهای اتحادیه­ی اروپا که با لغو توافق هسته­ای مخالف هستند، سودی برای تهران نخواهد داشت. چراکه، اکثر کشورهای اروپا با سیاستهای تروریستی جمهوری اسلامی در منطقه و نقض حقوق بشر در این کشور و همچنین توسعه­ی برنامه­ی موشکی سپاه پاسداران مخالف هستند. لذا، در صورت افزایش تحریمها از سوی آمریکا، گزینه­ی خروج رژیم تهران از برجام به ضرر ایران خواهد بود و پیامدهای سیاسی و اقتصادی خطرناکی برای رژیم جمهوری اسلامی به همراه خواهد داشت.

با این وجود، در صورت افزایش تنش میان آمریکا و ایران، احتمالا رژیم جمهوری اسلامی به تعهدات خود عمل نکند و این بدین معنا است که تنها یک گزینه­ برای جامعه­ی جهانی باقی خواهد ماند و آن حمله­ی نظامی به تاسیسات هسته­ای ایران خواهد بود تا وضعیت کره­شمالی باردیگر در جهان تکرار نشود.

 مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

26 اكتبر 2017