تهدیدهای ایران: طرحی صفوی و خواسته­ای است آمریکایی

02 نوامبر
0

به نظر می­رسد که رژیم دیکتاتوری جمهوری اسلامی برای فرار از سقوط احتمالی، جنگی را در منطقه به راه خواهد انداخت. این جنگ، صرفا برای خاموش کردن شعله­ی اعتراضات داخلی ملتهای ساکن در جغرافیای سیاسی ایران است. رژیم تهران با ناامن کردن ثبات منطقه، تلاش دارد تا به پیشرفت و شکوفایی کشورهای منطقه به ویژه خلیج عربی ضربه بزند.

سپاه پاسداران بازیگر اصلی پروژه­ی مخرب رژیم جمهوری اسلامی ایران چه در داخل و چه در خارج از این کشور است. سپاه پاسداران با ایجاد تنش به ویژه با ایالات متحده آمریکا، تلاش دارد تا جنگی در منطقه رخ دهد. در این بین، مساله­ای که قابل توجه بوده این است که رژیم جمهوری اسلامی و مقامات تهران هیچگونه توجه و اعتنایی به شهروندان ایرانی و منافع آنها ندارد و تنها مساله­ای که تاکنون برای این رژیم حائز اهمیت بوده استمرار آن در قدرت و حاکمیت ایران است. در مقابل رهبران منطقه به ویژه رهبران کشورهای خلیج عربی، به شدت خواهان برقراری امنیت و ثبات در منطقه و پایان­دادن به سیاستهای ناحکیمانه­ی رژیم جمهوری اسلامی هستند تا از این رو دستاوردهای منطقه از تهدیدات این رژیم در امان بماند. در واقع، پروژه­ی مخرب رژیم تهران و سپاه پاسداران در منطقه، که کشورهای غربی را تحریک کرده و آنها را به منطقه کشانده است احتمالا به یک جنگ تمام عیار منجر شود. بنابراین، برای پایان­دادن به سیاستهای رژیم تهران و پایان­دادن به این پروژه­ی مخرب که از سوی سرویس اطلاعات اسرائیل، ترکیه و اخوان المسلمین حمایت می­شود، باید تمام کشورهای منطقه دست در دست هم بدهند. چراکه، این ملتهای منطقه هستند که بیشترین ضرر را خواهند دید.

در واقع، تهدیدهای محمدعلی جعفری، فرمانده­ی سپاه پاسداران، علیه واشنگتن، مبنی بر این که موشکهای ایران 2 هزار کیلومتر مربع برد دارد و این موشکها توانایی هدف قراردادن نیروهای آمریکایی و منافع این کشور در منطقه را دارند، تنها خواست آمریکا، روسیه و صهیونیستها که همانا دخالت نظامی در منطقه و به غارت بردن ثروت ملی کشورهای این منطقه است، را برآورده می­کند.

رهبران ایران به خوبی می­دانند که تهدید واشنگتن از سوی تهران، تنها برای بی­ثباتی و ایجاد تنش بیش نیست. البته، این در حالی است که هفته­ی گذشته ایالات متحده آمریکا تحریمهای جدیدی علیه برنامه­ی موشکهای بالستیک ایران اعمال کرده است و دونالد ترامپ، از متحدان آمریکا خواسته است تا به واشنگتن برای اعمال فشار علیه ایران به پیوندند تا از رفتار و سیاستهای این کشور که امنیت و ثبات جهان را تهدید می­کند جلوگیری شود. واشنگتن، تحریمهایی علیه برنامه­ی موشکی ایران و سپاه پاسداران اعمال و این ارگان نظامی را در لیست تروریسم جهانی قرار داده است.

تهران برای شعله­ور کردن جنگ در منطقه از پنج نوع ابزار جنگی استفاده خواهد کرد تا شاید جامعه جهانی را در قبال دو گزینه­ی ذیل تسلیم شود. این دو گیزنه، اما کشاندن منطقه به یک جنگ تمام عیار یا اینکه تمامی تلاشهای صورت گرفته شده برای پایان دادن به پروژه­ی ایران در منطقه متوقف شود. اما ابزار و ادوات جنگی رژیم ایران که در حال حاضر با وجود پیشرفتهای علمی و نظامی چندان کارایی ندارد به شرح ذیل است:

  • نیروی قدس سپاه پاسداران، که در لیست تروریسم جهانی قرار دارد و گویا شمار نیروهای آن تقریبا 15 هزار نفر برآورد شده است. این نیرو به دلیل اجرای عملیات تروریستی، به یک تهدید جدی برای کشورهای منطقه تبیدل شده است.
  • موشکهای بالستیک، که گویا ایران طیفی از این موشکها را در اختیار دارد که بنا به اظهارات مقامات این کشور، برد این موشکها به 1000 مایل می­رسد. از جمله این موشکها می­توان به سامانه­ی موشکی عماد، شهاب و غیره.. اشاره کرد. گفتنی است که سامانه­ی موشکی ایران از نظر فرماندهان نظامی این کشور، به عنوان اسلحه­ی استراتژیک و از نقاط قوت این کشور است.
  • قایقهای تندرو، که ایران براین باور است با این قایقها می­تواند صادرات نفت در خلیج عربی و باب السلام (تنگه­ی هرمز) را به چالش ببرد. بنا به گفته­های مقامات رژیم ایران این قایقها می­توانند باب السلام را ببندند یا تجارت کشتیرانی را با چالش مواجه کنند. کما اینکه، سپاه پاسداران طیفی از این قایقهای تندرو را در اختیار دارد که ممکن است بنادر و تاسیسات کشورهای منطقه را تهدید کند.
  • زیردریایی­های غدیر، که بنا به اظهارات مقامات ایرانی این زیردریایی­ها می­توانند عملیاتی را برای ضربه زدن به تاسیسات کشتیرانی کشورهای منطقه داشته باشند. کما اینکه، این زیردریایی­ها قادر به جابجایی نیروهای تروریستی قدس به خاک کشورهای همسایه برای انجام عملیات نظامی و تروریستی را نیز دارند.
  • موشکیهای کروز «سومار»، به نظر می­رسد که ایران موشک کروز را توسعه داده و آن را به نام «سومار» نام­گذاری کرده است و گویا برد این موشک به 1500 مایل رسیده است. لیکن، صحت موضوع این موشک همچنان مورد تایید قرار نگرفته و شاید ایران تلاشهای برای توسعه­ی این موشک داشته ولی ناکام مانده است. به هر حال، احتمالا ایران از وجود این موشک برای جنگ روانی علیه کشورهای همسایه به ویزه کشورهای خلیج عربی استفاده می­کند.

 مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

نوامبر‎ 2017