حمایت­ موشکی سپاه پاسداران و رژیم قطر از حوثی های یمن

07 نوامبر
0

علیرغم اعلام وزرات امور خارجیه­ی قطر در بیانیه­ی خود مبنی بر مخالفت این کشور با هرگونه حمله­ علیه شهروندان، گفت که اینگونه اقدامات با قوانین بین­المللی کاملا مخالفت دارد. ولی، تمامی قرائن و شواهد موجود دال بر دست داشتن رژیم قطر در حمله­ی موشکی حوثیها که با موشکهای بالستیک سپاه پاسداران ایران بوده، وجود دارد. بیانیه­ی رژیم قطر دقیقا پس از حمله­ی موشکی حوثیها به ممکلت عربی سعودی که رژیم ایران این موشکها را در اختیار حوثیها قرار داده، بوده است.گفتنی است که ارسال قطعات موشکهای بالستیک به حوثیهای یمن، با همکاری اطلاعاتی رژیم قطر و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.

زمانی­که قطر در ائتلاف عربی برای اعاده مشروعیت به یمن حضور داشت، رژیم دوحه، اطلاعات بسیار حساس و مهم از حضور نظامیان اماراتی، سعودی و یمنی را در اختیار حوثی­ها قرار داده بود. این مساله، منجر به شهادت 45 تن از نیروهای نظامی کشور امارات و شماری دیگر از نیروهای بحرینی، سعودی و یمنی شده بود. چراکه، گزارشها حاکی از این مساله است که قطر در حمله­ی حوثیها به قرارگاه اصلی نیروهای امارات متحده­ی عربی و نیروهای ائتلاف در یمن نقش اساسی داشته و گویا رژیم دوحه اطلاعات بسیار خطرناک از اماکن حضور این نیروها را به حوثیها داده بود.

این همکاری و هماهنگی میان رژیم قطر و حوثیها، زمانی رخ داد که قطر همراه کشورهای ائتلاف عربی برای اعاده مشروعیت به یمن، در این کشور عربی حضور داشته است. حال، پس از طرد رژیم قطر از ائتلاف عربی به دلیل خیانت دوحه به کشورهای برادر عرب خود و اصرار این رژیم برای حمایت از تروریسم که با بایکوت دوحه از سوی امارات، سعودی، مصر و بحرین منجر شده است، یقینا دوحه پس از طرد از ائتلاف عربی، اطلاعات بیشتری از نظامیان این ائتلاف در اختیار سپاه پاسداران ایران و حوثیها قرار داده و همکاری آنها به ویژه، در زمینه­ی ارسال اسلحه و موشک به یمن برای ضربه­زدن به کشور امارات متحده عربی و ممکلت عربی سعودی افزایش یافته است. لذا، حمله­ی موشکی حوثیها به ممکلت عربی سعودیه که با موشکهای بالستیک ایران صورت گرفت، دلیل بسیار قاطع و روشنی است از دست داشتن دوحه در ارسال قطعات موشکهای بالستیک ایرانی به حوثیهای یمن، برای هدف قرار دادن کشورهای خلیج عربی است.

به نظر می­رسد که توافقات نظامی و امنیتی که اخیرا دوحه با سپاه پاسداران ایران داشته که اکثر مفاد این توافقات محرمانه مانده است دلیل دیگری از دست داشتن رژیم قطر در حمایت موشکی ایران از حوثیها برای ضربه­زدن به امنیت و ثبات کشورهای خلیج عربی است. همچنین، همکاری نظامی و امنیتی ایران و قطر که برای عموم منطقه آشکار و روشن شده، به نظر می­رسد این همکاری در همه­ی زمینه­ها به ویژه در یمن و عراق بوده است. بدون شک، همکاری این دو رژیم خبیث در سوریه، عراق و لبنان افزایش و تقویت خواهد یافت تا از این رو بتوانند به کشورهای عربی ضربه بزنند. در این راستا، گزارشها حاکی از آن است که ایران اقدام به ایجاد پایگاههای نظامی و ذخیره کردن اسلحه در جنوب عراق در نزدیکی مرزهای این کشور با مملکت عربی سعودیه کرده است.

در این راستا، به نظر می­رسد که پشتیبانی رژیم قطر و حمایت آن از جماعت حوثی در یمن، صرفا برای انتقام از کشورهای عربی بایکوت­کننده، علی الخصوص از مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی است. تا شاید از این رو رژیم قطر با ناامن کردن ثبات و امنیت کشورهای بایکوت­کننده، فشار وارده به دوحه را کاهش دهد. به هر حال، حقد و کینه­­ی رژیم ایران و قطر به مرحله­ی رسیده است که برای ضربه­زدن به مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی از هیچ اقدامی دریغ نکنند.

با این وجود، حمایت موشکی تهران و دوحه از حوثیها برای هدف قرار دادن شهروندان سعودی، به مثابه­ی اعلام جنگ و یک تجاوز جنگی به تمام معنا است. کما اینکه، حمایت موشکی ایران از حوثیهای یمن، نقض صریح و آشکار قطعنامه­های سازمان ملل متحده به ویژه قطعنامه­ی 2216 است و این مساله نشانگر عدم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به کنوانیسیونهای بین­المللی و قوانین جامعه­ی جهانی که با تسلیح شبه­نظامیان و گروههای مسلح در تعارض شدید است. همچنین، حمایت موشکی ایران از حوثیهای تروریستی در یمن که با همکاری رژیم قطر بوده، دلیل بسیار روشنی از پشتیبانی این دو رژیم از گروهکهای تروریستی در منطقه و جهان است و دست مملکت عربی سعودی و کشورهای منطقه را برای محاکمه­ی رهبران رژیم تهران و دوحه و به چالش کشیدن آنها در جهان، را باز کرده است. مهم­تر از این همه، پس از اثبات پشتبانی و حمایت موشکی رژیم ایران و قطر از حوثیها، این مساله، حق دفاع از امنیت ملی را به کشورهای ائتلاف عربی خواهد داد تا در برابر اقدامات خصمانه­ی رژیم ایران و قطر دفاع و در صورت لزوم به این کشورها نیز حمله­ی نظامی کنند. گفتنی است که تمامی قطعنامه­های سازمان ملل متحد و قوانین آن و کنوانسیونهای بین­المللی این حق را به کشورهای ائتلاف عربی داده است تا از امنیت و ثبات خود در برابر تهدیدات خارجی مقابله کنند.

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

نوامبر‎ 2017