نقش رسانه­ های ایرانی در گسترش ناامنی و حمایت از تروریسم

12 نوامبر
0

رسانه­های ایرانی به کنوانسیونهای بین­المللی به ویژه، آیین­نامه­ی بین­المللی روزنامه­نگاری و مطبوعات و همچنین به مقرارات و قوانین بین­المللی که کار حرفه­ای روزنامه­نگاری را تنظیم می­کند پایبند نبوده و احترامی برای آنها قائل نیستند. این بی­احترامی و عدم پایبندی از سوی جمهوری اسلامی ایران نقض آشکار قوانین بین­المللی است. بنابراین، یاوه­گویی­ رسانه­های رژیم ایران و تحریک مردم منطقه علیه حکومتهای خود از ویژگیهای اصلی این رسانه­ها است تا از این رو فتنه را پرورش داده و با ایجاد اختلاف جنگهای داخلی را شعله­ور کنند.

روزنامه­ی کیهان، که وابسته به جناح تندروی رژیم، بیت رهبری و سپاه پاسداران است، در واقع، روزنامه­ی نظام جمهوری اسلامی است و مواضع تهران را منعکس می­کند. حسین شریعتمداری، مدیر مسئول این روزنامه و مشاور علی خامنه­ای، است و توسط خود رهبر تعیین می­شود. این روزنامه­، از جمله رسانه­هایی است که نقش مهمی در ایجاد ناامنی و بی­ثباتی در منطقه داشته و و دارد و آنچه که این روزنامه در 6 نوامبر در صفحه­ی اول خود تحت این عنوان: «شلیک موشک انصارالله به ریاض هدف بعدی، دوبی» ارائه داده بود، دلیل قاطع و روشنی است از این نقش خبیث که جمهوری اسلامی ایران در منطقه ایفا می­کند. همچنین، این گزارش مملو از کینه و یاه­گویی است که هدف آن تنها بزرگنمایی از به اصطلاح «توانایی و پیروزیهای» تروریستهای حوثی بوده است.

این روزنامه­ (کیهان) تلاش داشت تا به اقتصاد کشور امارات متحده عربی ضربه بزند. چراکه، در گزارش خود گفته بود که هدف حوثیها پس از ریاض، دبی خواهد بود. تا از این رو هم اینکه از ورود سرمایه­گذاران به بازار امارات ممانعت کند و هم اینکه به رشد روزافزون اقتصاد کشور امارات ضربه بزند. البته، گزارش این روزنامه در حالی است که هزاران نفر از ایرانیهای مقیم کشور امارات نان خود و خانواده­های آنها را از امارات تامین می­کنند و یقینا بیشترین کسانی که ضربه خواهند دید خود ایرانیهایی که در دبی و دیگر شهرهای امارات مقیم هستند.

پس از نشر این گزارش که کاملا با آیین­نامه­های کار حرفه­ای روزنامه­نگاری و کنوانسیونهای بین­المللی در تضاد شدید است، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، سریعا دست بکار شد تا به واسطه­ی کمیته­ی نظارات بر مطبوعات، به حسین شریعتمداری، نامه نوشت و به او هشدار داد که گزارش روزناه­ی کیهان، مخالف آیین­نامه­ی روزنامه­نگاری و با منافع ملی ایران مخالفت دارد. لیکن، جالب اینجاست این روزنامه با اصرار شدید و به درخواست خود حسین شریعتمداری، گزارش دیگری در صفحه­ی اول خود و تحت این عنوان: « مصالح ملی در حمایت از مظلومان یمن است نه نگرانی برای برج‌های دوبی» منتشر کرد. در واقع، گزارش روز دوم این روزنامه، بازهم تحریک­آمیز و پیامی است برای حوثیها تا امارات متحده عربی را با موشک مورد هدف قرار دهند.

برای کاهش حدت واکنشها و آرام کردن اوضاع، دادستان تهران اعلام کرد که روزنامه­ی کیهان را برای دو روز متوقف کرده و گویا این توقیف بنا به درخواست شورای امنیت ملی ایران و دقیقا پس از مخالفت این روزنامه با خواست کمیته­ی نظارت بر مطبوعات، بوده است. گفتنی است که شریعتمداری، پس از توقیف روزنامه­ی کیهان، گفت که بعید به نظر می­رسد که این توقیف، به دلیل درخواست این روزنامه از حوثیها برای شلیک موشک به امارات باشد.

به نظر می­رسد که رسانه­های رژیم ایران به حمایت از تروریسم، ناامنی و بی­ثباتی در منطقه عادت کرده و هر نظاره­گر به خوبی درمی­یابد که این رسانه­ها، به ویژه مطبوعات وابسته به جناح اصولگرا و سپاه پاسداران، واقعا این رسانه­ها نسبت به کشورهای عربی کینه و دشمنی دارند. چراکه، به شدت از حزب الله تروریستی در لبنان و حوثیهای یمن و شبه­نظامیان طایفه­ای در عراق حمایت می­کنند و در بسیاری از اوقات با جعل و تزویر مقالات و گزارشهای چاب شده تلاش دارند تا به هر نحوی که شده به حکومتهای عربی به ویژه حکومتهایی که در برابر جاه­طلبیهای رژیم آخوندی ایستاده­اند، ضربه بزنند. گفتنی است که هدف رژیم ایران از ایجاد رسانه به زبان عربی آنهم دهها رسانه­ی صوتی و تصویری، صرفا برای به چالش کشیدن دنیای عرب و گسترش تفکرات تروریستی رژیم جمهوری اسلامی و فریب افکاری ملت عرب در قبال سیاستهای این رژیم بوده است.

حال، با توجه به حجم بالای شمار رسانه­های فارسی و عربی زبان که از سوی جمهوری اسلامی حمایت مالی می­شوند و تاثیر آنها بر افکار عمومی که بسیاری از شهروندان عرب را فریب داده، می­توان گفت که نقش رسانه­های رژیم جمهوری اسلامی در ایجاد و پرورش فتنه در کشورهای عربی بسیار بالا و گویا تاثیر آنها میان شهورندان عرب از مرز 30 درصد نیز گذشته است. بنابراین، باید در اعطای مجوز به این رسانه­ها که پروژه­ی صفوی را در کشورهای عربی ترویج می­کنند بازنگری و دستور توقیف فوری آنها را صادر کرد و از فعالیت خبرنگاران آنها به ویژه فعالیت خبرنگاران خبرگزاری فارس و تسنیم که وابسته به سپاه پاسداران هستند جلوگیری و ممانعت کرد.

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

12 نوامبر‎ 2017