هفت میلیون کودک کار در جمهوری ولایت فقیه

14 نوامبر
0

گزارشات رسانه­های ایران از ارقام و آمار وضعیت کودکان و زنان بسیار شگفت­آور و واقعا دردآور است. بر اساس این گزارشها گویا وضعیت کودکان و زنان ایرانی به شدت وخیم­تر از کشورههایی است که در آنها جنگ داخلی و اختلافات فی­مابین وجود دارد. البته، مساله­ای که تعجب­آور این است که رهبران رژیم جمهوری اسلامی، از ایران به عنوان با ثبات­ترین کشورهای خارومیانه یاد می­کنند.

در این بین، آخرین گزارشهایی که روزنامه­ی ابتکار، به نقل از فریبا درخشان­نیا، مدیر دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی، منتشر کرده گفته است که «از نظر قانونی کودکان نباید کار کنند و آمار دقیقی از کودکان کار و کودکان خیابانی در دست نیست و بر اساس تخمین سازمان‌های مردم‌نهاد، 3 تا 7 میلیون کودک کار در کشور وجود دارد».  

وجود این رقم کودک کار، در کشوری که جمعیت آن تقریبا 79 میلیون نفر است، واقعا بسیار شگفت­آور و مصیبت­بار است. بنابراین، وجود 7 میلیون کودک کار در ایران، این بدین معنا است که تقریبا دو سوم و شاید نصف کودکان این کشور، کار می­کنند و به دنبال لقمه­ی نان هستند تا شاید بتوانند به خانواده­های خود کمک کنند. حال، علیرغم اینکه کودکان کار زیر 15 سال هستند ولی شبانه روز کار می­کنند تا زندگی خود و خانواده­های آنها را تامین کنند. البته، این در صورتی است که 75 درصد اقتصاد و منابع مالی کشور در دست سپاه پاسداران و رهبران آن است و اموال مردم ایران را برای نزاعهای منطقه­ی هزینه و به همه­ی گروهکهای تروریستی و شبه­نظامیان طایفه­ای فعال در منطقه کمک مالی و تسلیحاتی می­کنند. این مساله، به یک جنبش تمام عیار از سوی ملتهای ساکن در جغرافیای سیاسی ایران نیاز دارد و به نظر می­رسد علیرغم پنهان­کاری مقامات رژیم جمهوری اسلامی، ولی شعله­های آن در مناطق مختلف این کشور مشاهده شده است.  

از سوی دیگر، مساله­ای که واقعا نگران کننده این است که 90 درصد از کودکان کار که شمار آنها 7 میلیون نفر گزارش شده مورد آزار جنسی و به آنها تجاوز می­شود. این موضوع، توسط رضا قدیمی، مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران، مورد تاکید قرار گرفته است. قدیمی، در گفتگوی خود با روزنامه­ی شهروند، گفته است که به استناد صحبت­های مددکاران بهزیستی با 400 کودک کار 90 درصد از این کودکان مورد تجاوز و آزار جنسی قرار می گیرند. همچنین، فرید براتی­سده، رئیس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، از شیوع ایدز میان کودکان کار و کودکان خیابانی خبر داد و گفت که آزمایش ایدز که برای 14 نفر از کودکان کار و خیابانی در شهرهای تهران، خراسان رضوی و فارس انجام شده مثبت بوده است.

در همین راستا، در گزارشها آمده است که معمولا خانواده­های فقیر که بخش اعظم مردم ایران را تشکیل می­دهند، کودکان خود را برای کار و گدائی به شهر می­فرستند. تا شاید بتوانند مایحتاج خانواده­ها را اعم از اجاره­ی خانه، نان، مواد مخدر پدر یا مادر.. را تامین کنند. لذلک، این مساله­، منجر به بروز بسیاری از معضلات که در راس آنها فرار کودکان و در نتیجه منجر به ظهور پدیده­ی کودکان کار و خیابانی شده است.

با این وجود، این پدیده­ها بازتاب بسیار منفی در جامعه­ی ایران داشته و اخیرا پدیده­هایی دیگری که بسیار نگران­کننده است ظاهر شده که از شاخص­ترین آنها همانا پدیده­ی فرار دختران است. این پدیده افزایش روزافزون دارد که از مهمترین عوامل گسترش آن، اجبار دختران به کار از سوی خانواده­های آنها و نیز ازدواج اجباری دختران با افراد ثروتمند که گویا با فشار جدی خانواده­ها صورت می­گیرد، گزارش شده است. در این راستا، در گزارشها آمده است که در سال گذشته بیش از 1200 دختر کودک که از خانواده­های خود فرار کرده­اند پیدا شده که همکنون در مراکز تامین اجتماعی از آنها نگهداری می­شود. این بدین معنا است که در حال حاضر هزاران دختر کودک فراری در ایران است که تاکنون خانواده­ها آنها را پیدا نکرده و احتمالا قربانی باندهای قاچاق انسان و مواد مخدر شده­اند یا اینکه از آنها به نحوی استفاده می­شود.

همچنین، اخیرا پدیده­ی فروش نوزادان، قبل و پس از تولد، که به دلیل فقر، بیکاری و ناامیدی خانواده­های ایرانی بوده افزایش و گسترش یافته است. گفتنی است که قیمت نوزادان بین 25 و 50 دلار گزارش شده و در این زمینه، شهیندخت مولاوردی، مشاور رئیس جمهور ایران در امور خانواده، اعتراف کرده که شمار فروش نوزاددان در ایران افزایش یافته و تاکید داشت که فروش نوزادان قبل از تولد بیشتر از نوزادان پس از تولد بوده است. در این بین، حسن موسوی جلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی، گفت که از کودکان برای تکدی­گری استفاده می­شود و تاکید داشت که این مساله بسیار بحث­برانگیز است.                  

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

14 نوامبر‎ 2017