همبستگی و تاثیر کشورهای عربی و اسلامی بر مواضع کشورهای غربی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 بسیار بیشتر از امروز بوده است. در واقع، مناقشه­ی سیاسی و نزاع اصلی تنها میان کشورهای عربی و اسلامی از یک سو و رژیم صهیونیستی اسرائیل از سوی دیگر بوده و قبل از به قدرت رسیدن آخوندهای تهران، مشکلات آنچنانی از جمله طایفه­ای (شیعه/سنی) میان کشورهای عربی و ایران وجود نداشته است.

پس از به قدرت رسیدن خمینی و رژیم آخوندی در ایران، صهیونیست­ها قوی­تر از گذشته شدند. سیاستهای راهبردی جمهوری اسلامی که کاملا توسعه­طلبانه و تخریبی بوده موجب تقویت رژیم اشغالگر اسرائیل شده است. علاوه برآن، رژیم تهران نیز سیاستهای خصمانه­ی را در قبال برخی از کشورهای عربی پیش گرفت و جنگی 8 ساله، با کشور همسایه­ی خود، عراق به راه انداخت. جمهوری اسلامی ایران، همچنان به سیاستهای مداخله­جویانه­ی خود ادامه می­دهد. این اقدامات و سیاستهای خصمانه­ی جمهوری اسلامی، میان کشورهای عربی برادر اختلاف به وجود آورد و آنها را به دو دسته تقسیم کرد. برخی از کشورها به مقابله با تهدیدات رژیم جمهوری اسلامی برخواستند و برخی دیگر به مقابله با خطر صهیونیست­های غاصب برخواسته بودند. اسرائیل از شکاف به وجود آمده میان کشورهای عربی نهایت استفاده را کرده است. اسرائیل به خوبی از سیاستهای توسعه­طلبانه­ی ایران که فتنه و اختلاف را میان کشورهای عربی پرورش و ایجاد کرده بود، به خوبی بهره برد. لبنان، از فعالیتهای تخریبی حزب الله، بازوی تروریستی ایران در این کشور، ضرر فراوانی دیده است. غزه نیز به دلیل خیانتهای مستمر رژیم تهران و همکاری آن با اسرائیل به نابودی کشانده شد. اما سوریه در آتش فتنه­ی رژیم ایران کاملا سوخت و تمامی نیروهای مردمی آن از بین رفت. عراق نیز از آتش فتنه و نزاعهای طایفه­ای جمهوری اسلامی بی­نصیب نبوده و تهران با پرورش و راه­اندازی گروهکهای تروریستی و شبه­نظامیان شیعی، تمام منابع مالی و انسانی این کشور عربی را از بین برد. به هرحال، جمهوری اسلامی ایران به جای اینکه برای جامعه­ی اسلامی مفید باشد در واقع، امروز به یک ابزار تمام عیار برای تضعیف کشورهای عربی و اسلامی در دست صهیونیست­ها و آمریکایی­ها تبدیل شده است.

از ابتدای سرکار آمدن رژیم جمهوری اسلامی تاکنون ملتهای عربی و اسلامی از ایران جز شر، جنگ و اختلافات فی­مابین چیزی عاید آنها نشده است. از این وضعیت به عنوان یک اتفاق تصادفی نمی­توان یاد کرد. بلکه، آنچه که در منطقه از سال 1979 تاکنون شاهد آن هستیم کاملا برنامه­ریزی شده است که ارکان اصلی آن رژیم جمهوری اسلامی ایران و صهیونسیت­ها است. رژیم جمهوری اسلامی ایران از بدو به قدرت رسیدن تاکنون دشمن تمامی کسانیکه خود را دشمن اسرائیل می­دانند بوده و هست و سیاستهای آن برای همه­ی دنیای عرب و جهان اسلام زیان­آور و دردناک بوده است. گفتنی است که تاکنون جمهوری اسلامی ایران حتی یک گلوله به سوی اسرائیل شلیک نکرده است و تظاهر به دشمنی و دادن شعار تنها وسیله­ی تهران بوده و هست.

آنچه که تاکنون در منطقه رخ داده حاصل سیاستهای غربی و صهیونیستی است که پس از ناامید شدن آنها از ایجاد فتنه و جنگ میان رژیم پهلوی و کشورهای عربی بوده است. چراکه، هیچگونه دشمنی و خصومت میان این دو نبوده است. لذا، غرب برای ایجاد اختلاف میان کشورهای منطقه، رژیم جمهوری اسلامی ایران را به وجود آورد تا اهداف صهیونیسم در منطقه محقق شود و این پروژه تنها با تضعیف کشورهای عربی امکان پذیر بوده است.

پس از جنگ با عراق، ایران تلاش کرد به واسطه­ی حجاج که اکثر آنها از نیروهای سپاه پاسداران بوده­اند به امنیت و ثبات مملکت سعودی ضربه بزند تا شاید اختلافات میان شیعه و سنی در منطقه شعله­ور شود. لیکن، دستگاه امنیتی سعودی توانست تمامی طرحهای شوم جمهوری اسلامی را شناسایی و در نطفه خفه کند. سپس، دستهای خبیث جمهوری اسلامی به لبنان کشیده شد و حزب الله لبنان را ایجاد و از آن حمایت مالی و تسلیحاتی کرده و دخالتهای تهران به مرحله­ای رسید که رفیق الحریری، نخست وزیر سابق لبنان را نیز ترور کرد. همچنین، علاوه بر دخالتهای جمهوری اسلامی در سوریه، دستهای خبیث این رژیم به یمن رسید و با حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثیها، این جماعت تروریستی به درخواست ایران علیه حکومت شرعی یمن کودتا و امنیت و ثبات این کشور عربی را ناامن کرد. گفتنی است که هدف اصلی جمهوی اسلامی در یمن، همانا ناامن کردن کشورهای خلیج عربی به ویژه مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی است.

متاسفانه تمامی کشورهای عربی و اسلامی از دخالتهای آشکار جمهوری اسلامی ایران رنج می­برند و به عبارتی دیگر، جمهوری اسلامی ایران به تمامی کشورهای عربی خیانت کرده که نتیجه­ی خیانتهای ایران، جنگ و ویرانی بوده است. همکنون، رژیم آخوندی تهران به واسطه­ای ابزار تخریبی خود که سپاه پاسداران در راس آنها است، تلاش دارد تمامی گروهکهای تروریستی که با کشورهای عربی دشمنی دارند را تحت عنوان محور مقاومت جمع­آوری کند. گفتنی است که هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران از این اقدام، ضربه­زدن به حکومتهای منطقه و در واقع، مساله­ی تهدید اسرائیل از سوی ایران و مزدوران آن از جمله حسن نصرالله و عبدالملک الحوثی، بیشتر جنبه­ی تبلیغاتی دارد و تنها به سود پیشبرد طرح «صهیوفارس» بوده و هست.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

11 دسامبر 2017