بی اعتمادی مردم به رژیم آخوندی و هشدار علی شمخانی

18 دسامبر
0

در حال حاضر از مهمترین تهدیدها و چالش­های روبروی ایران بی­اعتمادی ملتهای ساکن در جغرافیای سیاسی این کشور به رژیم جمهوری اسلامی و دولت روحانی است. این مساله، به مرحله­ای رسیده است که بسیاری از کارشناسان و سیاسستمداران ایرانی معتقدند که گسترش فساد و ناکامی دولت در مدیریت کشوری از مهمترین تهدیدهایی است که احتمالا رژیم جمهوری اسلامی را سرنگون خواهد کرد. در این بین، احمد توکلی، سیاستمدار معروف ایرانی در این خصوص گفته است که «با قاطعیت می­گویم که جمهوری اسلامی را نه کودتای نظامی سرنگون می­کند و نه کودتای مخملی، و فساد است که جمهوری اسلامی را ساقط می­کند».

این هشدار توسط علی شمخانی، رئیس شورای امنیت ملی ایران صادر شده و دقیقا در باره­ی گسترش فساد و ناکامی دولت در مدیریت کشوری است که به بی­اعتمادی ملتهای ساکن در جغرافیای سیاسی ایران به رژیم جمهوری اسلامی منجر شده است. شمخانی، معتقد است که کاهش اعتماد ملتهای ایران به رژیم جمهوری اسلامی از بزرگترین چالشهای روبروی کشور است. اینگونه اظهارات یقینا مستلزم­ یک مطالعه­ی عمیق می­باشد. چراکه، علی شمخانی، عالی­ترین مقام امنیتی رژیم به حساب می­آید و به صورت بسیار روشن و علنی گفته است. این بدین معنا است که شمخانی، در هشدار خود از تمامی مقامات جمهوری اسلامی خواسته است که به مساله­ی بی­اعتمادی مردم نسبت به رژیم توجه و نباید در قبال این مساله که آن را بسیار خطرناک دانسته است سکوت کنند.

به نظر می­رسد که اظهارات شمخانی، نوعی دل­جویی از مردم ایران پس از ناکامی­های داخلی و خارجی رژیم است تا شاید رضایت آنها را نسبت به رفتارهای اشتباه آن و همچنین در قبال گسترش اختلافات فی­مابین جناحهای رژیم که اخیر افزایش چشمگیری داشته است، را کسب کند. گفتنی است که شدت اختلافات میان رئیس قوه­ی ­قضائیه­ی و جناح احمدی­نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، که اخیرا کاملا از صحنه­ی سیاسی ایران کنار گذاشته شده افزایش یافته است. البته، این در حالی است که اختلاس و سرقت اموال از سوی مقامات و جناحهای سیاسی رژیم حاکم جمهوری اسلامی میلیاردها دلار برآورد شده است.

در این راستا، شرایط داخلی ایران نشانگر این مساله­ است که اوضاع متشنج و بحرانی شده و حدوث یک انفجار مردمی که منجر به انتفاضه­­ی فراگیر در ایران شود بسیار بالا است. چراکه، احتمال شرکت برخی از سران سیاسی، نظامی و امنیتی رژیم جمهوری اسلامی در این انتفاضه وجود دارد. بنابراین، درصورت وقوع انتفاضه رژیم جمهوری اسلامی سرنگون و رژیم دیگری سرکار خواهد آمد.

در همین بین، ارتش ایران به مرحله­ای رسیده که کاملا به حاشیه رانده شده و هیچ نقشی در کشور ندارد. همچنین، اطلاعات جمهوری اسلامی ایران نیز مانند ارتش به حاشیه رانده شده و از حوادث کشور به ویژه در باره­ی بازداشتهایی که در ایران صورت می­گیرد هیچ اطلاعی ندارد. گفتنی است که بسیاری از سران رژیم از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهور اصلاح­طلب و احمدی­نژاد، رئیس جمهور تندروی رژیم از سوی سپاه پاسداران و بیت رهبری حذف شده­اند. به هرحال، به نظر می­رسد در صورت وقوع انتفاضه در ایران بسیاری از سران رژیم به حاشیه رانده به آن ملحق خواهند شد. کما اینکه، احتمالا برخورد نظامی میان ارتش و سپاه پاسداران بالا است.

این شواهد در نامه­ی احمدی­نژاد به رهبر ایران به چشم می­خورد. وی در نامه­ی خود گفته بود که امروز ایران در شرایط بسیار خطرناکی به دلیل بی­توجهی مقامات رژیم جمهوری اسلامی، نقشه­های دشمنان، افت اقتصادی، فقر و بی­کاری گسترش یافته، افزایش اختلاف طبقاتی در جامعه، فشارهای سیاسی و نارضایتی مردمی به ویژه میان جوانان کشور قرار دارد.

بنابراین، خشم و نارضایتی مردم ایران از رژیم جمهوری اسلامی ناشی از اوضاع بحرانی این کشور است که به بی­اعتمادی ملتهای ساکن در جغرافیای سیاسی ایران منجر شده است. این نارضایتی­ها و بی­اعتمادی به رژیم آخوندی، اخیرا به خود رنگ سیاسی و نظامی گرفته و در بسیاری از مناطق ایران افزایش روزافزون دارد. همچنین، شعار مرگ بر ولایت فقیه، مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر خامنه­ای، مرگ بر روحانی و سرنگون باد جمهوری اسلامی در بسیاری از مناطق ایران به ویژه در مناطق ملتهای غیر فارس به گوش می­رسد.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

18 دسامبر 2017