واقعا ساده لوحانه است اگر کسی فکر کند که هویت جماعت حوثی­ها عربی یمنی است و رهبر آن، عبدالملک الحوثی، به تنهایی قادر است برای این جماعت تصمیم بگیرد. به نظر می­رسد صلاحيتها و اختیارات عبدالملک الحوثی، در حد وظایف یکی از فرماندهان سپاه پاسداران بیش نیست. عبدالملک الحوثی، دستورات خود را از فرماندهان سپاه قدس، نیروی برون مرزی جمهوری اسلامی ایران دریافت می­کند. همچنین، گویا عبدالملک الحوثی، موجودی ضعیف و رفتارهای او نامتعادل و کاملا به رژیم جمهوری اسلامی ایران وابسته است. به ویژه، پس از کشته­شدن علی عبدالله صالح، عبدالملک الحوثی، تمامی خواسته­های تهران و دستورات فرماندهان سپاه پاسداران را برآورده کرده و حتی خطبه­های او نیز دیکته شده است.

مساله­ای که جنگ یمن را پیچیده کرده آن است که تمام تصمیمات راه حل سیاسی متعلق به جماعت حوثی­ از تهران صادر می­شود. لهذا، رسیدن به یک راه حل سیاسی در یمن با وجود رژیم جمهوری اسلامی کاملا ناممکن شده است. چراکه، رویکرد اصلی رژیم تهران ادامه­ی ناامنی و بی­ثباتی در یمن است و رسیدن به یک راه حل سیاسی که جنگ را در این کشور پایان دهد در حال حاضر از اولویات جمهوری اسلامی نیست و کاملا با محاسبات منطقه­ای جمهوری اسلامی در تعارض شدید است. واقعیت مساله این است که تهران فقط به دنبال منافع خود در یمن بوده و جان و امنیت شهروندان یمنی اصلا مورد توجه رژیم جمهوری اسلامی نبوده و نخواهد بود. جماعت حوثی، ابزار جمهوری اسلامی برای پیشبرد پروژه­ی توسعه­طلبانه­ی آخوندها است و گسترش و نشر مذهب شیعه در یمن تمام هم و غم این رژیم ارتجاعی آخوندی است. بنابراین، راهبردی که جمهوری اسلامی تلاش دارد آن را در یمن پیاده کند کاملا با واقعیتهای تاریخی و مذهبی این کشور در تعارض است و تنها راه نجات یمن همانا شکست حوثی­ها و از بین بردن این جماعت ارتجاعی است.

البته، رژیم جمهوری اسلامی کاملا به این نتیجه رسیده است که دیگر نمی­تواند به واسطه­ی حوثی­ها به اهداف خود را در یمن برسد. چراکه، دامنه­ی مخالفت مردمی با اقدامات و سیاستهای حوثی­ها گسترش یافته و بسیاری از قبایل و نیروهای حزب کنگره مردمی یمن نیز به مشروعیت حکومت مردمی این کشور پیوسته­­ و ملحق شدند. همچنین، برخی از رهبران حوثی­ها به حاشیه رانده شدند و گویا میان آنها و فرماندهان سپاه پاسداران که در یمن حضور دارند اختلاف به وجود آمده و رژیم تهران دیگر به آنها اعتماد ندارد. گفتنی است که در برخی از گزارشهای درز شده از صنعا آمده است که شخصیت ضعیف و نامتعادل عبدالملک الحوثی، سیاستهای ایران در یمن را با چالش و شکست مواجه کرده و احتمال کشتن عبدالملک حوثی توسط فرماندهان سپاه پاسداران قوت گرفته است.

گفتنی است که شلیک موشک به اصطلاح «برکان H2» به سوی مملکت عربی سعودیه، کار حوثی­ها نبوده و یقینا این تصمیم توسط رهبران رژیم جمهوری اسلامی ایران اتخاذ شده و فرماندهان سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی در راس تصمیم­گیرندگان بوده و حوثی­ها هیچگونه مسئولیتی در شلیک موشک اخیر به ریاض نداشته­اند.

اهداف جمهوری اسلامی ایران از شلیک موشک اخیر به ریاض که تهران ادعا می­کند حوثی­ها این موشک را پرتاب کرده­اند را می­توان در نکات ذیل خلاصه کرد:

اولا: به نظر می­رسد که ایران خواستار رساندن این پیام که رژیم جمهوری اسلامی در پرتاب موشک بالستیک به مملکت عربی سعودی دست نداشته و کار خود حوثی­ها بوده است. چراکه، جامعه­ی جهانی به شدت به حمایت ایران از حوثی­ها و ارسال موشک توسط سپاه پاسداران به این جماعت کودتاچی واکنش نشان داده و پیشتر ریاض اعلام کرده بود که شلیک موشک ایرانی به مملکت عربی سعودیه از خاک یمن توسط سپاه پاسداران بوده و ریاض این عمل را به عنوان اعلام جنگ علیه خود تلقی کرده است. لذلک، رژیم ایران به حوثی­ها دستور داد تا بازهم موشک بالستیک به سوی مملکت عربی سعودی شلیک کند تا این را به جامعه­ی جهانی وانمود کند که تهران در شلیک موشک قبلی نیز دست نداشته است.

دوم: ایران با شلیک موشک بالستیک به ریاض به دنبال ناکام کردن تمامی تلاش­های انجام شده برای ایجاد راه حل­ سیاسی در یمن است. چراکه، جمهوری اسلامی ایران هراس دارد که مبادا برخی از رهبران حوثی­ها و برخی از قبایل که قبلا با آنها هم­دست شدند از جماعت حوثی­ جدا شوند و به مشروعیت بپیوندند و یا اینکه به نیروهای ائتلاف عربی به رهبری مملکت عربی سعودیه و امارات که برای اعاده­ی مشروعیت به یمن با حوثی­ها در حال جنگ هستند، ملحق شوند.

سوم: به نظر می­رسد که هدف ایران از شلیک موشک بالستیک از خاک یمن به مملکت عربی سعودی ایجاد فتنه و خصومت میان مردم این دو کشور برادر است. چراکه، پرتاب موشک بالستیک از خاک یمن این مساله با واکنش قوی نیروهای ائتلاف عربی همراه خواهد بود. لذا، ممکن است برخی از شهروندان یمنی فریب تبلیغات مغرضانه­ی رسانه­های وابسته به جمهوری اسلامی شوند و واکنش نیروهای ائتلاف عربی به مراکز تجمع حوثی­ها را حمله به یمن تلقی شود. به هرحال، مساله­ی دشمنی ایران و طرحهای شوم و فتنه­انگیز آن در دنیای عرب برای عموم مردم منطقه شناخته شده و به خوبی می­دانند که اهداف صفوی جمهوری اسلامی ایران تنها برای ایجاد اختلاف میان ملت یکپارجه­ی عرب بوده و به آینده مناسبات مردم ایران با ملت عرب صدمه وارد خواهد کرد.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

21 دسامبر 2017