به نظر می­رسد که جنایتهای رژیم جمهوری اسلامی به رهبری قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، جناح برون مرزی سپاه پاسداران به مرحله­ای رسیده است که برخی از کشورهای عربی با حمایت جامعه­ی جهانی عزم خود را جزم کرده تا به فعالیتهای مخرب و تروریستی ایران در منطقه پایان و به دخالتهای آشکار این رژیم در امور داخلی کشورهای منطقه خاتمه دهند. رژیم ایران با پرورش و راه­اندازی گروهکهای تندرو و طایفه­ای مرتکب جنایتهای هولناکی در منطقه شده و امروز منطقه­ی خاورمیانه و ملتهای ساکن آن به شدت از پیامدهای خطرناک رفتارهای مخرب و ناحکیمانه­ی جمهوری اسلامی رنج می­برد.

ناظران و کارشناسان امور منطقه، پس از مطالعه­ی رفتار و فعالیتهای تروریستی رژیم جمهوری اسلامی ایران در منطقه، به این نتیجه رسیدند که پیش از 80 درصد از فعالیتهای تروریستی و جنگ و خونریزی که در منطقه رخ داده توسط رژیم ایران یا به واسطه­ی مزدوران وابسته به تهران بوده است. لذا، جامعه­ی جهانی بهتر از هر زمان دیگری، واقعیت رژیم تهران را درک کرده و  تهدیدات وارده به امنیت و صلح جهانی را شناسایی کرده­اند.

در واقع، ایران در سالهای گذشته از سکوت سازمانهای بین­المللی حقوق بشر و دیگر سازمانهای غربی به ویژه دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، که در امضای توافق هسته­ای با ایران نقش داشته، سوءاستفاده کرده و فعالیتهای تروریستی خود را در منطقه گسترش داده است. گفتنی است که پس از توافق هسته­های علاوه بر فروش نفت، پولهای بلوکه شده­ی ایران آزاد و تقریبا 100 میلیارد دلار برآورده شده بود. لیکن، به جای اینکه این پولها در داخل ایران هزینه شود متاسفانه برای حمایت از گروهکهای تروریستی و تندروی وابسته به رژیم جمهوری اسلامی و سیاستهای اشتباه تهران در نظر گرفته شده است.

البته، سکوت سازمانهای بین­المللی حقوق بشر نسبت به جنایتهای هولناک رژیم جمهوری اسلامی ایران در منطقه و به ویژه قتل عام این رژیم در حق مردم منطقه در سالهای گذشته و دقیقا پس از بهار عربی، دنیای عرب و جهان اسلام را بهت زده کرده بود و این سازمانها فقط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم یا ابراز تاسف می­کردند. تا اینکه حکومتهای عربی به این نتیجه رسیدند که خود دست به کار شوند و به رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی ایران خاتمه دهند. مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی رهبری دفاع از ملتهای عربی را پذیرفته و با اتخاذ یک راهبرد دقیق و هدفمند تصمیم گرفتند تا از امنیت و ثبات منطقه و ملتهای آن دفاع کنند و تروریسم و منابع آن را خشک و از بین ببرند. لهذا، طوفان قاطع با ناکام کردن پروژه­ی صفوی ایران در یمن آغاز شد تا این کشور عربی را از حوثی­ها نجات دهند و از تبدیل شدن آن به مرکز فعالیتهای تروریستی تهران برای ناامن کردن منطقه ممانعت کنند. سپس، تصمیم گرفتند تا نقش حزب الله لبنان و شبه­نظامیان طایفه­ای دیگر فعال در جهان عرب را کاهش و تضعیف دهند. کما اینکه، به دلیل اصرار رژیم قطر به حمایت از تندرویی در منطقه آن را بایکوت کرده و همچنان سعودی و امارات تلاش می­کنند تا با ایجاد یک راهبرد عربی و منطقه­ای و جهانی به سیاستهای مخرب و مداخله­جویانه­ی ایران در منطقه پایان دهند.

به نظر می­رسد که کشورهای عربی و جامعه­ی جهانی به این نتیجه رسیده­اند تا به فعالیتهای مخرب آخوندها خاتمه دهند و دولت آمریکا، به ویژه پس از روی کار آمدن حزب جمهوری­خواه و به دست گرفتن قدرت در آمریکا، این مساله بسیار جدی شده است. چراکه، دونالد ترامپ، تاکید دارد تا به فعالیتهای مخرب ایران و سپاه پاسداران از طریق اعمال تحریمهای بیشتر و احتمالا به لغو توافق هسته­ای بینجامد، پایان دهد. گفتنی است که در صورت لغو برجام، تحریمهای جامعه­ی جهانی باز خواهد گشت و سپاه پاسدارن در لیست تروریسم جهانی قرار خواهد گرفت. با این وجود، منطقه وارد مرحله­ی جدید که مهمترین آن رژیم جمهوری اسلامی سرنگون خواهد شد و در نتیجه تمامی مزدوران منطقه­ای جمهوری اسلامی از جمله حوثی­ها، حزب الله لبنان و شبه­نظامیان شیعه در عراق از بین خواهند رفت.

بدون شک، برای پایان دادن به تروریسم در منطقه باید با سرنگونی جمهوری اسلامی ایران آغاز و با از بین بردن مزدوران منطقه­ای آن ادامه یابد. لذا، سیاستهای مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی که با حمایت جامعه­ی جهانی و کشورهای عربی همراه بوده فرصت بسیار خوبی است برای پایان دادن به رفتارهای مخرب تهران و دوحه است.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

25 دسامبر 2017