رسوایی بزرگ که اخیرا در دستگاه قضایی ایران شاهد آن بوده­ایم، واقعا سیستم رژیم جمهوری اسلامی ایران را به شدت لرزاند. البته، علیرغم تلاشهایی که مقامات جمهوری اسلامی برای پنهان کردن این رسوایی داشتند ولی وب­سایت «آمدنیوز» با نشر اسناد محکم و اثبات شده چهره­ی واقعی سران رژیم جمهوری اسلامی را برای عموم برملا کرده است. در این رسوایی که از آن به عنوان خیانت ملی یاد شده شماری از سران رژیم که از نزدیکان بیت رهبری به شمار می­روند به چشم می­خورند که در قضیه­ی معروف به قرارداد «کرسنت» رشوه دریافت کرده و همچنان جناحهای سیاسی و موسسات رژیم جمهوری اسلامی در این زمینه نزاع دارند و همدیگر متهم به خیانت می­کنند.

در سندی که وب­سایت «آمدنیوز» منتشر کرده آمده است که محمدرضا رحیمی، که ریاست دیوان محاسبات ایران را به عهده داشته در سال 2006 به علی خامنه­ای، رهبر ایران، نامه نوشته و گویا در این نامه از خیانت شماری از نزدیکان بیت رهبری در پرونده­ی معروف به قرارداد «کرسنت» سخن به میان آورده است.

 

 

براساس این سند، ابراهیم رئیسی، نامزد اصولگرایان در دوره­ی پیشین ریاست جمهوری که یکی از جانشینان احتمالی برای پست رهبر ایران و از نزدیکان علی خامنه­ای و سپاه پاسداران است، مبلغی در حدود 100 هزار دلار رشوه دریافت کرده است. رئیسی، در آن زمان معاون رئیس دستگاه قضائی ایران بوده است.

همچنین، محمد حجاری، فرزند سیدعلی اصغر حجازی، مسول نظارت بر امنیت سیاسی دفتر رهبری، مبلغ 150 میلیون تومان رشوه دریافت کرده و محمدرضا باهنر، 210 میلیون تومان و رضائی، رئیس دفتر زنگنه مبلغ 20 میلیون تومان نیز رشوه دریافت کرده­اند. کما اینکه، اسم علی ترقی­جاه، نماینده­ی بیت رهبری، نیز میان متهمان به خیانت ملی دیده شده است. به طور کلی، مبلغی که این افراد به عنوان رشوه دریافت کرده و در صحنه­ی سیاسی ایران از آن به عنوان یک رسوایی بزرگ یاد شده 2 میلیون دلار گزارش شده که رژیم جمهوری اسلامی به شدت به دنبال پنهان کردن آن بوده ولی تاکنون نتوانسته است.

 

 

اما رسوایی دوم، نامه­ی محمدرضا رحیمی به علی خامنه­ای، رهبر جمهوری اسلامی، مورد توجه رهبر قرار نگرفته و گویا خشم او را نیز به همراه داشته است و در نهایت امر، رحیمی پس از پایان دوره­ی دوم ریاست جمهوری احمدی­نژاد (دوره­ی دهم ریاست جمهوری)، او را به زندان انداختند و بنا به گزارش وب­سایت «آمدنیوز» همسر وی را نیز کشته­اند.

رسوایی سوم، که وب­سایت «آمدنیوز» از آن پرده برداشته آن است که این سند توسط صادق و فاضل لاریجانی، به روح­الله زم، روزنامه­نگار فعال در وب­سایت آمدنیوز، داده شده است. چراکه، هدف اصلی آنها از رساندن این سند به آمدنیوز، خشم رهبر و بیت رهبری را علیه محمود احمدی­نژاد و تیم او، تحریک کنند. بدین معنا که احمدی­نژاد و تیم او بودند که این سند را افشا کرده است. گفتنی است که احمدی­نژاد، پیشتر تهدید کرده بود که دست به افشاگری علیه سران رژیم جمهوری اسلامی خواهد زد. در واقع، آنها در نظر داشتند با این کار فشار وارده علیه رئیس دستگاه قضائی را کاهش دهند و از سوی دیگر، فرصت مناسبی برای بازداشت احمدی­نژاد باشد تا از این رو از رئیس جمهور سابق خلاص شوند.

این سند واقعیت داخل ایران و آنچه که همکنون در ساختار رژیم جمهوری اسلامی در حال وقوع است را نشان می­دهد. صحنه­ی سیاسی ایران تا به حال شاهد بسیاری از توطئه­های داخلی، ترور سیاسی و جاه­طلبی برخی از مقامات سیاسی رژیم جمهور اسلامی بوده است. در همین راستا، در حالی که بعضی از شخصیتهای سیاسی که به ولایت فقیه مطلقه ایمان ندارند از آنها به عنوان سپر بلای رژیم جمهوری اسلامی استفاده شده، لیکن نزدیکان به بیت رهبری و سپاه پاسداران همچنان به غارت بیت المال ادامه می­دهند.

لذلک، بسیاری از کارشناسان و سیاستمداران که در راس آنها احمد توکلی و محمود احمدی­نزاد قرار دارند براین باورند که گسترش روزافزون فساد میان مقامات رژیم جمهوری اسلامی یکی از دلایل سرنگونی آن خواهد بود. به نظر می­رسد که پرونده­های فساد مالی و اداری در ایران از یک سو تحریک کننده­ی خشم مردم علیه رژیم حاکم است که در نتیجه اختلاف را میان آنها افزایش می­دهد. از سوی دیگر، این مساله می­تواند یک هیزم تمام عیار برای افروختن شعله­ی اختلافات داخلی میان جناحهای سیاسی که در کمین همدیگر نشته تا از پرونده­های فساد اقتصادی طرف مقابل سوءاستفاده بکنند، باشد. تا از این رو بتوانند به همدیگر ضربه بزنند و جایگاه و حیثیت طرف مقابل را میان شهروندان تضعیف کنند. با این وجود، افشاگری فساد مالی و سیاسی در ایران یک پدیده شده و به نظر می­رسد که پایانی ندارد و بدون شک، هر از گاهی شاهد اینگونه رسوایی­های بزرگ در سیستم رژیم جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

27 دسامبر 2017