به نظر می­رسد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نمی­دانست که اظهارات وی درباره­ی «عصمت امامان و انتقاد از آنها»، با مخالفت روحانیون و حوزه­های علمیه مواجه خواهد شد. به نظر آخوندها اظهارات حسن روحانی، درباره­ی معصوم نبودن امامان، دلیل و برهان قاطعی از کافر بودن و بی­احترامی رئیس جمهور ایران از اندیشته­های خمینی و بی­وفایی به علی خامنه­ای و ولایت فقیه است.

این مساله زمانی شروع شد که حسن روحانی در نشستی که با وزیر صنعت و شماری از مسئولین این وزارت در تهران داشته، گفته بود که او با انتقاد مخالفت نمی­کند و تاکید داشت که انتقاد امری است طبیعی و مسئولان نظام باید آن را قبول کنند. وی نیز گفت که هر شخصی ممکن است مورد انتقاد قرار گیرد و حتی امام زمان نیز قابل انتقاد است. وی نیز افزود: پیامبر محمد با انتقاد موافقت داشته است.

سریعا، رحانیون و حوزه­های علمیه و سخصیتهای دینی و مذهبی نزدیک به علی خامنه­ای، به شدت حسن روحانی را مورد حمله قرار داده و آن را به باد انتقاد بردند و از او خواستند تا به رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم توجه کند و از ورود به مباحث دینی و مذهبی پرهیز کند. کما اینکه، آیت الله مکارم شیرازی نیز با صدور بیانیه به روحانی حمله کرده و گفت که عصمت امامان از خطوط قرمز جمهوری اسلامی است.

در همین بین، 24 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، هشدار داده و گفتند که اظهارات اخیر وی ماکیاولی بوده است. احمد سالک، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، به اتفاق 23 نفر دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تذکر خود به رئیس جمهور ایران گفتند که «در شرایط کنونی رکود اقتصادی شما باید اقدام جدی برای رفع بیکاری و رفع معضل آب،‌ رشد تولید ملی و فقرزدایی کنید، شما باید از تحریم‌های جدید آمریکا و برجام جلوگیری کنید نه اینکه به نقد امامان معصوم مشغول باشید. شما گفتید همه باید مورد نقد قرار گیرند و ما در کشور معصوم نداریم حالا یک وقت امام دوازدهم ظهور کرد آنوقت هم می‌شود نقد کرد».

شدت واکنش­ها به اظهارات روحانی، به حدی بود که او عقب­نشینی کرد و گفت که عصمت امامان یکی از ارکان تشیع و او به آنها اعتقاد و ایمان کامل دارد. البته، همیشه در اینچنین مسائل واکنش­ها به کسانی که تلاش می­کنند از به اصطلاح «عصمت امامان» انتقاد کنند شدید است. در سیاستهای رژیم و دکترین آخوندها که از سوی سپاه پاسداران حمایت می­شود آمده است که هیچ کسی حق ابراز نظر یا انتقاد به ائمه­ی معصوم را ندارد.

به هر حال، آنچه که در روزهای اخیر در ایران اتفاق افتاده نشانگر واقعیت اسلام سیاسی در ایران است. سیاست رژیم تهران کاملا با اسلام شیعه آمیخته شده و تمام اقدامات سیاسی این رژیم که کاملا ارتجاعی است فقط در دکترین و اندیشه­های خمینی و خامنه­ای یافت می­شود. مذهب رژیم جمهوری اسلامی ایران که از تفکرات خمینی سرچشمه می­گیرد مذهب به خصوصی است و با تمام مذاهب دیگر شیعه تفاوت دارد. رژیم تهران از طریق مذهب شیعه­ی ایرانی تلاش دارد مردم را فریب دهد تا از این رو بتواند اهداف توسعه­طلبانه­ی خود را محقق کند.

رژیم جمهوری اسلامی ایران از بدو به قدرت رسیدن در سال 1970 تا کنون، تلاشهای مضاعفی برای جعل احادیت و نسبت دادن آن به ائمه­ی مذهب شیعه داشته است تا از این رو بتواند سیاستهای خود را پیش ببرد. چراکه، این رفتار خبیث از یک سو عمر رژیم آخوندی را طولانی خواهد کرد و از سوی دیگر، رژیم آخوندی از احادیث امامان به عنوان یک قانون استفاده کرده است. ناگفته نماند که این مساله اختلافات فراوانی میان علمای شیعه­ی خمینی و دیگر مذاهب شیعه در جهان اسلام ایجاد کرده است.

لهذا، مذهب شیعه­ایی که رژیم جمهوری اسلامی در صدد ایجاد آن در جغرافیای سیاسی ایران است به نظر می­رسد خطر آن برای مردم ایران و دیگر ملتهای منطقه از خطر بمب هسته­ای که سپاه پاسداران سخت برای ساخت آن تلاش دارد، بیشتر است.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

18 ژانویه 2018