معمولا رژیم جمهوری اسلامی برای فروکش کردن خشم و نارضایتی ملتهای به پا خواسته در جفرافیای سیاسی ایران که همکنون اعتراضات اخیر آنها تا حدودی آرام شده است همیشه سیاستهای فریبکارنه­ای بکار برده است. در این بین، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به عبدالرضا رحانی فضلی، وزیر کشور، دستور داده بود تا گزارش مفصلی از دلایل اصلی اعتراضات اخیر مردمی تهیه کند. گفتنی است که اعتراضات اخیر ایران تمامی خطوط قرمز نظام را شکسته و به مرحله­ی سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی رسیده و شعار مرگ بر خامنه­ای در اکثر شهرها بر روی دیوارها نوشته شده است.

در این گزارش که رحمانی فضلی، آن را ارائه داده و روزنامه­ی اعتماد، که به اصلاح­طلبان تعلق دارد بخشهایی را از آن منتشر کرده انگیزه­های اصلی اعتراضات ملتهای ایران را به خوبی آشکار شده است. لیکن، مساله­ای که شدیدا برای رژیم جمهوری اسلامی خطرناک بوده و در این گزارش به خوبی نمایان شده این است که این اعتراضات در حال گسترش و افزایش روزافزون است. همچنین، در این راستا در برخی از گزارشها تاکید شده که در آینده­ی نزدیک اعتراضات مردمی شدت بیشتری به خود خواهد گرفت و احتمالا تمامی شهرهای ایران را فرا می­گیرد. چراکه، دولت حسن روحانی، گفته است که اصلا نمی­تواند عوامل اصلی این اعتراضات را حل و برطرف کند و امکانات دولت برای برطرف کردن دلایل اصلی اعتراضات مردمی ناچیز است.

گزارش رحمانی فضلی، از سه انگیزه­ی اصلی اعتراضات مردمی سخن به میان آورده و شرح ذیل است:

اولا: کاهش اعتماد عمومی بدلایل گوناگون از جمله ضعف کارآمدی سازمانها و نهادها در پاسخگویی به شرایط کنونی جامعه و نارضایتی ناشی از منازعات میان جناحهای سیاسی و برخی ضعف­های نظام و دولت.

دوم: استمرار فعالیت­های دشمنان خارجی کشور در منطقه، از جمله آمریکا و اقدامات گروهک­های مخالف رژیم جمهوری اسلامی در خارج از ایران.

سوم: مدیریت ناصحیح افکار عمومی و افزایش مطالبات و انتظارات چه در رقابت­های انتخاباتی و چه در رقابت­های سیاسی بدون توجه به منابع و امکانات کشور و در نتیجه انباشت انتظارات تحقق نیافته و نارضایتی مردمی.

انگیزه­ی اعتراضات مردمی که حکومت ایران به آن اعتراف کرده در واقع هشداری است خطرناک و نشانه­هایی از احتمال وقوع یک انقلاب سراسری در این کشور علیه رزیم جمهوری اسلامی است. کما اینکه، گزارش رحمان فضلی، از ارائه­ی هرگونه راه حل برای برطرف کردن عوامل وقوع اعتراضات اخیر مردمی ناتوان بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که اوضاع معیشتی مردم ایران در سال آینده سخت­تر خواهد شد. این مساله، با افزایش تحریمها و کسر بودجه که اساسا با کمبود برنامه­های توسعه همراه است بنابراین، بیکاری و فقر و جرایم گسترش خواهد یافت و رژیم جمهوری اسلامی با روزهای سختی روبرو است.

همچنین، با مطالعه­ی نشست خبری حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، پس از اعتراضات اخیر مردمی درمی­یابیم که روحانی، هیچگونه استراتژی سیاسی و اقتصادی برای رفع مشکلات اقتصادی ملتهای ایران را ندارد. این مساله­، با انتقادات شدید جناحهای سیاسی رژیم به ویژه اصلاح­طلبان حامیان اصلی دولت روحانی مواجه شده است. بنابراین، ضعف دولت روحانی و ناتوانایی آن از برطرف کردن مشکلات اقتصادی مردم دال براحتمال وقوع انتفاضه­ی دیگر در ایران علیه رژیم جمهوری اسلامی است.

علاوه بر مسائلی که بالا ذکر شده، به نظر می­رسد که نشانه­های مخالفت ملتهای جغرافیای سیاسی ایران با رژیم ولایت فقیه و روحانیون گسترش روزافزون دارد و حمله به آنها در مناطق مختلف ایران دال بر این واقعیت است. چراکه، گزارشهای درز شده از داخل ایران حاکی از این مساله است که مردم پس از ناامید شدن از بهبود شرایط معیشتی، برای مقابله با چپاول­گران اقتصادی که اکثر آنها سران رژیم و آخوندها هستند دست به کار شدند و به مراکز و ارگانهای دولت حمله کردند. گفتنی است که فشار اقتصادی بیشتر در مناطق غیر فارس و گویا محرومیت آنها مضاعف است.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

28 ژانویه 2018