گزارشی که وزارت کشور به دستور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، درباره­ی اعتراضات مردمی که در 80 شهر این کشور رخ داده، ارائه کرده بود شگفتیهای بسیاری داشته است. در واقع، در این گزارش که وب­سایت «سحام­نیوز» از جزئیات و آمار بسیار دقیق اعتراضات اخیر پرده برداشته آمده است که دستگاه امنیتی رژیم جمهوری اسلامی توانایی کنترل اعتراضات مردمی را ندارد و به نظر می­رسد که عمر رژیم آخوندها به پایان رسیده است.

از شاخص­ترین مسائلی که گزارش وزارت کشور از آن سخن به میان آورده این بود که 75 درصد از ملتهای ساکن جغرافیای سیاسی ایران از اعتراضات اخیر حمایت کرده­اند. این بدین معنا است که با در نظر گرفتن شعارهای داده شده علیه رژیم، سه چهارم ملتهای ایران با رژیم ولایت فقیه مخالف هستند و خواستار سرنگونی آن هستند. گفتنی است که بر اساس گزارش وزارت کشور درباره­ی شعارهای داده شده در اعتراضات مردمی 70 درصد آنها سیاسی و 30 درصد این شعارها اقتصادی بوده است.

گویا این گزارش به دستور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران انجام و بسیار دقیق و به دور از تبلیغات رسانه­ای بوده است. در این گزارش از یک سری واقعیتهایی سخن به میان آمده که تمامی اظهارات و اتهامات رهبران رژیم جمهوری اسلامی درباره­ی اعتراضات را به چالش برده است. در همین راستا، پیشتر علی خامنه­ای، رهبر ایران و شماری از فرماندهان سپاه پاسداران گفته بودند که آنچه در کشور در حال رخ دادن است یک توطئه برای ناامن کردن ایران بوده و شمار کسانی که اعتراض کرده­اند 15 هزار نفر بیش نیست. البته، این موضوع توسط فرمانده سپاه پاسداران چندین مرتبه تکرار شده است که به نظر می­رسد گزارش وزارت کشور که به دستور حسن روحانی بوده به مثابه­ی یک رسوایی به تمام معنا برای رهبر و سران نظامی رژیم جمهوری اسلامی بوده است.

اطلاعات و آماری که در گزارش وزارت کشور آمده به شرح ذیل است:

  • شمار اعتراضات (تجمع) 238 مورد بوده است.
  • شمار شهرهایی که در آنها اعتراضات صورت گرفته 80 شهر بوده است.
  • 31 مورد اعتراض در تهران، 28 در اصفهان و 28 در احواز (خوزستان) رخ داده است.
  • شمار معترضان تقریبا 110 هزار نفر بوده که 6 درصد زنان و 94 درصد معترضان را مردان تشکیل داده بودند.
  • 70 درصد شعارهای داده شده در اعتراضات سیاسی و 30 در اقتصادی بوده است.
  • 75 درصد از مردم ایران با اعتراضات اخیر موافق و از آن حمایت کرده بودند.
  • شمار بازداشت شدگان 3744 نفر که 125 دانشجو بوده و 5 درصد نظامی و 76 درصد زیر 30 سال و 24 درصد آنها دارای تحصیلات عالیه بوده است.

حال، با مطالعه­ی آمار و اطلاعات داده شده در این گزارش می­توان به این نتیجه رسید که اکثریت مردم ایران از رطیم جمهوری اسلامی و سیاستهای سران آن خسته شده و مورد قبول آنها نیست و در واقع، اعتراضات اخیر به مثابه­ی یک انتفاضه­ی مردمی است که تمامی شهرهای کلان ایران را در برگرفته بود و گسترش این اعتراضات در جغرافیای سیاسی ایران دال بر این مساله است که ملتهای ساکن در این کشور که فارسها را نیز در خود جای داده از سیاستهای سرکوبگرانه رژیم ولایت فقیه و سیاستهای داخلی و خارجی آن خسته شده و دیگر توانایی تحمل آن را ندارند.

بنابراین، به نظر می­رسد اعتراضات صورت گرفته شده در 80 شهر ایران دال بر همستگی ملتهای ساکن در جغرافیای سیاسی این کشور با قیام اخیر بوده است. ولی به دلیل ترس مردم از دستگاه سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی موجب شده تا اکثر مردم به اعتراضات اخیر ملحق نشوند. لهذا، هراس مردم از سرکوب مانع پیوستن آنها به اعتراضات اخیر بوده و نه آنچه که رژیم و فرماندهان سپاه پاسداران ادعا کرده بودند.

در همین راستا، اگر هم به فرض گزارش حکومت روحانی را درست تلقی کنیم که در واقع، گزارش وزرات کشور با واقعیت موجود مطابقت نداشته و ندارد، ولی با مطالعه­ی این گزارش و وضعیت معترضان به این نتیجه خواهیم رسید که اکثر معترضان تحصیل کرده­ها و بیکاران و از طبقه­ی جوانان بوده که به آینده­ی بهتر کشور چشم دوخته و آن را در سایه­ی حکومت آخوندها نمی­بینند. حال، با جمع بندی و به فرض باور کنیم که 115 هزار نفر در اعتراضات شرکت کرده و 75 درصد مردم ایران از آنها حمایت کرده­اند و از میان معترضان زنان، تحصیل کردها، سالمندان و بازنشتگان ­نظامی دیده می­شوند که بنا به گزارش وزارت کشور 3 درصد گزارش شده است. بنابراین، تمامی طبقات مردمی کشور در این اعتراضات شرکت داشته و این به نوبه­ی خود تنها این مساله را نشان می­دهد که ملتهای ایران از رژیم ولایت فقیه خسته شده و به شدت خواهان تغییر آن هستند. با این وجود، احتمالا اعتراضات مردمی گسترش خواهد یافت و انقلاب سراسری در راه است.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

28 ژانویه 2018