نقش بشردوستانه­ی امارات در یمن و فعالیتهای تخریبی ایران، اخوان المسلمین و رژیم قطر

08 مه
0

پس ناکامی طرحهای فتنه و خبیث رژیم قطر و اخوان المسلمین که با حمایت رژیم جمهوی اسلامی ایران و ترکیه در کشور صومالی شاهد آن بوده­ایم به نظر می­رسد بار دیگر این نوع طرحهای خبیث و زشت که کاملا با ارزشهای انسانی منافات دارند قرار است توسط رژیم قطر، اخوان المسلمین، رژیم ایران و کودتاچیان حوثی در یمن به اجرا گذاشته شود. این اطراف با رفتارهای زشت و خبیث آنها سخت به دنبال ایجاد اختلاف میان کشورهای ائتلاف عربی که در یمن برای اعاده مشروعیت به این کشور فعالیت می­کنند، هستند. آنها امارات متحده عربی را هدف قرار داده تا به چهره­ی بشردوستانه­ی دولت امارات در جهان ضربه بزنند. به هرحال، این بار این نوع رفتارها، که رفتاری نابرخردانه است و یقینا در برابر کشورهای ائتلاف عربی ناکام خواهند شد. چراکه، واقیتهای روی زمین و اقدامات بشردوستانه­ی دولت امارات متحده عربی و ائتلاف عربی در کشور یمن گویای این واقعیت است و حتما برنامه­های خبیث رژیم قطر، اخوان المسلمین و رژیم جمهوری اسلامی ایران که صرفا برای ناکام کردن اهداف بشردوستانه­ی ائتلاف عربی است شکست خواهد خورد.

رفتارهای تحریک­آمیز رژیم قطر و جماعت اخوان المسلمین که با حمایت و هماهنگی رژیم جمهوری اسلامی ایران در یمن شاهد آن هستیم یک تهدید جدی برای امنیت و ثبات کشور یمن و مانع ایجاد راه حل سیاسی و برقراری صلح در این کشور عربی است. کما اینکه، مانع ادامه­ی مذاکرات فی­مابین اطراف سیاسی در یمن شده است. گفتنی است که کودتاچیان حوثی با تحریک جمهوری اسلامی ایران علیه مشروعیت و حکومت مردمی یمن انقلاب کرده­اند.

در واقع، این نوع طرحهای فتنه­انگیز، هدف آن صرفا برای تضعیف ائتلاف عربی و ایجاد شکاف میان اعضای آن و برخی از مسؤولین حکومت یمن بوده است. کما اینکه، هدف اصلی این نوع طرحها برای بهبود جایگاه حوثی­های کودتاچی و همچنین ایجاد شکاف میان جبهه مردمی یمن که از حکومت شرعی یمن، احزاب و قبایل این کشور برای مقابله با کودتاچیان تشکیل شده، می­باشد. از اهداف اصلی این نوع طرحها، تضعیف تلاشهای بشردوستانه­ی ائتلاف عربی است و اتهامات وارده به دولت امارات متحده عربی صرفا برای ضربه زدن به چهره­ی این کشور که زبان زد عام خاص مردم منطقه و جهانیان است.

با این وجود، اهداف اصلی مشارکت دولت امارات متحده عربی در ائتلاف عربی همانا حمایت از حکومت شرعی و مردمی یمن بوده و هست و از آغاز آن اعلام شده که هدف مشارکت در ائتلاف عربی در یمن پاکسازی این کشور عربی از دست شیطانی ایران و حوثی­های وابسته به رژیم جمهوری اسلامی است. تا از این رو با پایان دادن به کودتای حوثی­های وابسته به تهران در یمن، امنیت و ثبات در مناطق آزاد شده­ی این کشور برقرار شود. همچنین، امارات متحده عربی برای تحقق این هدف بشردوستانه کمکهای فراوانی به مردم یمن در همه­ی زمینه­های بهداشتی، اجتماعی، اقتصادی داشته است. گفتنی است که دولت امارات متحده عربی برای اثبات این واقعیتها نیازی به دلیل ندارد. چراکه، مردم شریف یمن خود شاهد این واقعیتها هستند و قیام مردم جزیره­ی «سقطرا» در روزهای اخیر علیه حملات رسانه­ای رژیم قطر، اخوان المسلمین و رسانه­های جمهوری اسلامی ایران نشانگر این مساله است که واقعا اهداف امارات متحده عربی جنبه­ی بشردوستانه دارد و ائتلاف عربی کاملا از آن حمایت می­کند.

در واقع، آنچه که تاکنون دولت امارات متحده عربی در غالب کمکهای بشردوستانه به مردم یمن قبل و پس از کودتای حوثی­ها انجام داده که فقط از آغاز شروع عملیات اعاده مشروعیت به یمن تاکنون پیش از ۳.۴ میلیارد دلار بوده است. امارات نقش به سزایی در ساخت و توسعه­ی بخش آموزشی و بهداشتی، ساخت مدارس و دانشکده­ها، ساخت مراکز بهداشتی و بیمارستانها، آموزش نیروهای امنیتی و نظامی که در برقراری امنیت و ثبات در پیش ۸۵ درصد از خاک کشور یمن، برقراری امنیت در همه­ی بنادر استراتژیک از جمله تنگه­ی باب المندب و دیگر مناطق حیاتی یمن و به ویژه میادین نفتی  گواه این مدعا است. این واقعیتها، ادعاهای خبیث و زشت رژیم جمهوری اسلامی ایران، رژیم قطر و اخوان المسلمین را نفی و به چالش برده و آنها را شدیدا رسوا کرده است. در این راستا، مساله­ای که بسیار مهم این است که مردم شریف یمن به اقدامات بشردوستانه­ی امارات متحده عربی واقف بوده و به نظر می­رسد که رشادتهای نیروهای مسلح و شهدای امارات متحده عربی که برای حمایت از مردم یمن در برابر کودتاچیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران در این کشور برادر به شهادت رسیده­اند، می­تواند جواب بسیار مناسب به ادعاهای پوچ و بی­اساس رژیم تهران، رژیم دوحه و جماعت اخوان المسلمین ­باشد.

 مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

8 مه 2018