سپاه پاسداران با هدایت رسانه­های فارسی زبان و عربی وابسته به رژیم تهران، پروپاگاندایی برای سرپوش گذاشتن بر ناکامی­ها، شکستها و فروپاشی مستمر نیروهای حوثی وابسته به جمهوری اسلامی ایران در یمن به راه انداخته است. چراکه، نیروهای مردمی یمن که از سوی نیروهای ائتلاف عربی به ویژه نیروهای مسلح امارات متحده عربی در ساحل غربی استان حدیده در حال پیشروی هستند مورد حمایت قرار دارند که این مساله به فروپاشی و شکست نیروهای وابسته به ایران در یمن سرعت بخشیده است. با ناکام شدن این پروپاگاندا و آزاد سازی کامل فرودگاه حدیده توسط نیروهای مردمی یمن، جمهوری اسلامی ایران دیگر نمی­تواند کمکهای تسلیحاتی خود را از طریق این فرودگاه در اختیار کودتاچیان حوثی قرار بدهد.

پیروزیهای ائتلاف عربی جنگ روانی و تبلیغاتی که از سوی ایران و قطر هدایت می­شود را کاملا ناکام و آزادسازی فرودگاه حدیده، حجم تبلیغات دروغ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را آشکار و برملا کرد. در همین راستا، این پیروزی در استان حدیده، بر روحیات رهبران حوثی­ و رهبران نظامی و سیاسی ایرانی­ تاثیر منفی داشته و سردرگمی در اظهارات اخیر آنها به وضوح نشانگر این واقعیت است. مساله­ای که مورد توجه کارشناسان و تحلیل­گران امور یمن شده این است که با آزادسازی استان «الحدیده» شکست حوثی­ها در یمن حتمی خواهد بود.

در واقع آزادسازی حدیده و فرودگاه و بندر این شهر اهمیت ویژه­ای برای منطقه و مردم یمن خواهد داشت و این به معنای پایان یافتن انقلاب حوثی­ها در یمن است. چراکه، بندر الحدیده، از مهمترین بنادری بوده که ایران از آن برای قاچاق انواع اسلحه و مهمات به ویژه موشکهای بالستیک، به یمن استفاده می­کرد.

از سوی دیگر، با آزادسازی بنادر یمن از دست حوثیهای وابسته به جمهوری اسلامی، این بنادر به شاهرگ حیاتی برای مردم یمن تبدیل و جای قاچاق اسلحه و مهمات جنگی، کمکهای بشردوستانه آنهم در همه­ی زمینه­ها را خواهد گرفت.

به نظر می­رسد که شکست حوثیها در یمن شکست جمهوری اسلامی ایران در منطقه است و شروع فروپاشی تمامی شبه­نظامیان متحدان تهران در دنیای عرب خواهد بود. همچنین، آزادسازی استان استراتژیک الحدیده، به آزادسازی مناطق اشغال شده­ که همچنان در دست حوثی­ها است منجر خواهد شد. کما اینکه، ایران مهمترین ابزار تروریستی خود در منطقه را از دست خواهد داد.

با این وجود، زمان آن رسیده است تا رژیم آخوندی و سپاه پاسداران پاسخ ملتهای ساکن جغرافیای سیاسی ایران را بدهند که چرا اوضاع اقتصادی و معیشتی کشور را به این روز رسانده و با دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه و حمایت مالی و تسلیحاتی از تروریستها و شبه­نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی جنایات فراوانی را در منطقه مرتکب شده است.

البته، رسانه­های جمهوری اسلامی و حوثی­ها و دیگر رسانه­های وابسته به ایران در منطقه در صدد هستند تا شکستهای خود را در یمن پنهان کنند تا از این رو بتوانند روحیات شبه­نظامیان و متحدان منطقه­ای تهران را حفظ کنند. ولی مساله­ی آزادسازی کامل استان الحدیده، در شرف است و به نظر می­رسد که حوثیها و رژیم ایران با از دست دادن فرودگاه و بندر مهم حدیده متحمل شکست سنگینی شده­اند که جبران آن برای آنها سخت خواهد بود.

بنا به گزارشهای رسیده از استان حدیده، حاکی است که نیروهای مردمی و ائتلاف عربی در حال پاک­سازی مناطق آزاد شده از مین­های جاسازی شده توسط حوثیها هستند از این رو بتوانند جان شهروندان بی­گناه یمنی را حفظ کنند.

در همین بین، نیروهای ائتلاف عربی به رهبری مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی در بیانیه­ی خود یادآور شده که عملیات آزادسازی الحدیده، بسیار محکم و دقیق است که از مهمترین اولویت­های آن حفظ جان و مال شهروندان یمنی و مانند عملیات آزادسازی عدن سریع خواهد بود که دستاوردهای کنونی این عملیات نظامی نشانگر این واقعیت است.

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

18  ژوئن 2018