به نظر می­رسد که اوضاع زنان در ایران، بد و نسبت به وضعیت زنان در جهان در شرایط بسیار سختی قرار دارند. زنان ایرانی با شدیدترین رفتارها مواجه هستند و در معرض انواع تجاوزهای روزانه قرار دارند. این مساله تنها نشانگر این است که زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران تحت ستم هستند و دستگاه قضائی رژیم موافق این وضعیت اسفبار زنان در ایران است. در این بین، با وجود خواسته­های غیر انسانی و جنسی فرماندهان سپاه پاسداران و تجاوز آنها به دختران و زنان ایرانی، این مساله زندگی زنان ایرانی را با مشکل واقعی روبرو کرده و حقوق آنها به طور سیستماتیک پایمال شده است. گفتنی است که از جمله مشکلاتی که زنان در ایران با آن روبرو هستند می­توان به آزار و اذیت، تجاوز و ربودن زنان اشاره کرد.

متاسفانه زن در نگاه سیستم رژیم جمهوری اسلامی کالایی بیش نیست. این مساله به مرحله­ای رسیده است که زنان به ویژه دختران جوان دیگر حقوقی در ایران ندارند. حال، با مطالعه­ی وضعیت زنان در جهان در می­یابیم که دختران و زنان ایرانی در بسیاری موارد با آزار و اذیت و تجاوز جنسی مواجه هستند. در این بین، در روزهای اخیر امام جمعه­ی ایرانشهر که اکثریت ساکنان این شهر از اهل سنت هستند با پرده برداشتن از قضیه­ی تجاوز به ۴۱ دختر توسط نیروهای امنیتی بسیج و سپاه پاسداران، حافظه­ی مردم ایران را به قضیه­ی تجاوز فرمانده­ی سپاه پاسداران به فریناز خسروانی، دختر کورد، که در نهایت با پرتاب خود از پنجره­ی هتل خودکشی کرده بود معطوف کرده است. کما اینکه، قضیه­ی ریحانه جباری، که به اعدام محکوم شده بود همچنان در حافظه­ی مردم منطقه جا دارد. گفتنی است که ریحانه، برای دفاع از شرف خود در برابر تلاش یکی فرمانده­ی وزارت اطلاعات، او را با ضرب چاقو به هلاکت رسانده بود.

بدون شک، جنایت اخیر ایرانشهر به مراتب از جنایتهای پیشین که در ایران رخ­داده دردناک­تر و وحشیانه بوده است. چراکه، ربودن ۴۱ دختر و تجاوز به آنها آنهم توسط شماری از نیروهای بسیج و سپاه پاسداران که بدنه­ی اصلی رژیم جمهوری اسلامی را تشکیل می­دهند وقعا عمل وحشتناکی بوده است. حجم این قضیه، بسیاری از ساکنان شهر را برای اعتراض به خیابانهای شهر کشاند و از رژیم خواسته­اند تا به شدت با عاملان برخورد شود. ولی ناظران امور ایران معتقدند که رژیم جمهوری اسلامی در این قضایا تجربه دارد و به سادگی می­تواند با سرپوش گذاشتن بر اصل قضیه و پنهان کردن بسیاری از واقعیتهای مربوط به تجاوز دختران ربوده شده در ایرانشهر، شهروندان این شهر را آرام کند. چراکه، دستگاه قضائی ایران کاملا در کنترل سپاه پاسداران و این روزها سپاه پاسداران هم اینکه جنایتکار است و هم قاضی است.

با این وجود، به نظر می­رسد که قربانیان اینگونه جنایتها در ایران بی­شمارند که پنهانکاری رژیم جمهوری اسلامی مانع پوشش آن توسط رسانه­های داخلی می­شود. کما اینکه، اکثر دخترانی که به آنها تجاوز می­شود به دلیل سرکوب احتمالی آنها از سوی دستگاههای رژیم از پیگیری حقوق خود صرف نظر می­کنند.

مارینا نعمت، نویسنده­ی ایرانی کتاب «زندانی تهران»، در این خصوص گفته بود که بسیار دشوار است که شمار قربانیانی که نیروهای امنیتی سپاه پاسداران و بسیج به آنها تجاوز کرده­اند را دانست. از سوی دیگر، اکثر دختران و زنانی که به آنها تجاوز می­شود به دلیل سرکوب آنها توسط نیروهای امنیتی سپاه پاسداران سکوت را اختیار می­کنند. در این زمینه، گزارشها حاکی است که مساله­ی تجاوز و آزار و اذیت زنان و دختران در ایران یک پدیده و کاملا در جامعه عادی شده است. گفتنی است که اکثر دخترانی که باداشت می­شوند در زندانها و بازداشتگاههای رژیم جمهوری اسلامی ایران مورد تجاوز قرار می­گیرند. در این راستا، مارینا نعمت، به شدت از این وضعیت انتقاد کرده و گفته است که وضعیت ناخوشایند ایران، که بر اساس قوانین خمینی پابرجاست است، یک تبعیض آشکار و به تمام معنا میان زنان و مردان است.

با این وجود، واقعیت این است که مساله­ی اغتصاب و تجاوز به دختران در جمهوری اسلامی ایران کاملا سیستماتیک و شمار قرباینان بسیار وحشتناک است. چراکه، دستگاههای امنیتی رژیم تهران با سوءاستفاده از وضعیت بد معیشتی دختران خیابانی، آنها را به شهر مشهد و قم انتقال می­دهد و از آنها در خانه­هایی که در ایران به «خانه­های عفاف» معروف که صرفا برای ازدواج موقت(صیغه) است، نگهداری می­شوند.

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

19  ژوئن 2018