علیرغم وجود بحرانهای روزافزون در ایران ولی مقامات جمهوری اسلامی تاکنون هیچگونه راه حل عملی برای رفع آنها ارائه نداده­اند. این مساله، تاثیر بسیار منفی بر جامعه و ملتهای جغرافیای سیاسی ایران داشته و به نظر می­رسد دولت جمهوری اسلامی توانایی رفع مشکلات روزافزون کشور را ندارد و انباشت این همه بحران در ایران به بزرگترین تهدید جدی برای آینده­ی رژیم آخوندی تبدیل شده است.

در این راستا، روزنامه­ی «آرمان» با ارائه گزارش مفصل از واقعیت اوضاع داخلی ایران به وضعیت کودکان خیابانی، مشکلات و شمار آنها سخن به میان آمده است. در این گزارش تعداد کودکان خیابانی در ایران تقریبا ۳ میلیون کودک برآورد شده است. در واقع، رقم وحشتناکی است و این مساله تنها نشانگر این است که جامعه­ی ایران رو به فروپاشی و بی­ثباتی در حال حرکت است. بنابراین، با وجود این رقم از کودکان خیابانی که هیچگونه رعایت اجتماعی و فرهنگی از آنها نمی­شود پس یقینا ناامنی و بی­ثباتی گسترش و امنیت سیاسی، اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی کشور با مشکل روبرو خواهد شد.

در این گزارش به نقل از الهام فخاری، نایب رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، آمده که این مقام مسئول نمی­تواند شمار کودکان­ کار در ایران را برآورد کند. لیکن، کاشناسان امور اجتماعی معتقدند که شمار کودکان کار در ایران پیش از ۳ میلیون کودک است که در پایتخت تهران تقریبا ۲۰ هزار کودک کار وجود دارد. در این گزارش نیز آمده است که اکثر کودکان کار در ایران کارت شناسایی ندارند و در اداره­ی ثبت احوال کشور ثبت­نام نشده­اند.

در این گزارش به نقل از رئیس سازمان مبارزه با ایدز در ایران آمده است که ۴ تا ۵ درصد از کودکان کار در این کشور مبتلا به بیماری ایدز هستند. همچنین، سن یک سوم کودکان کار مابین ۱۰ و۱۴ ساله و سن دو سوم دیگر کودکان کار مابین ۱۵ و ۱۸ ساله گزارش شده است. کما اینکه، در این گزارش آمده که بیش از ۳۲ درصد از کودکان کار مورد آزار فیزیکی و روحی و جنسی قرار می­گیرند. در گزارش نیز ذکر شده که مطالعات انجام شده نشان داده که تقریبا ۵ درصد از کودکان کار مصرف مواد مخدر را تجربه کرده­اند و مصرف مواد مخدر میان دختران ۱ درصد گزارش شده است. مساله­ای مورد توجه قرار گرفته این است که ۷۲ درصد کودکان کار بی­سواد یا آموزش چندانی نداشته­اند و ۱۳ درصد کودکان کار اصلا به مدرس نرفته­اند.

مساله­ی افزایش افرادی که کارت شناسایی ندارند به یک مساله­ی بسیار خطرناک تبدیل شده که جامعه­ی ایران را با چالش حقیقی مواجه کرده است. در این راستا، پیشتر روزنامه­ی «آرمان» گزارشی تهیه کرده و گفته است شمار کودکان مجهول الوالدین که نام آنها در اداره­ی ثبت احوال کشور قید نشده افزایش یافته است و این مساله منجر شده آنها از حقوق شهروندی محروم باشند. روزنامه­ی آرمان، در گزارش خود گفته است که ماهیانه در تهران تقریبا ۱۰۰ کودک مجهول الوالدین به دنیا می­آیند.

طبقه­ی کودکان و زنان از محروم­ترین طبقات ایران هستند و این رویکردی است که رژیم جمهوری اسلامی آن را دنبال می­کند. چراکه، توجه این رژیم بیشتر معطوف وفاداران خود به ویژه جوانان که از وجود آنها برای محافظت از بقای جمهوری اسلامی استفاده می­شود. گفتنی است که بسیاری از جوانان ایرانی جذب سپاه پاسداران و بسیج می­شوند. در این بین، حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران، گفته است که در سال گذشته ۳ هزار مورد کودک آزاری به سازمان بهزیستی گزارش شده است. ولی واقعیت مساله این است که شمار کودکان ایرانی که مورد آزار و اذیت می­شوند به مراتب بیشتر از گزارشهای سازمانهای دولتی است.

مساله­ای که جالب توجه این است که آمار خودکشی کودکان نیر به دلیل بد رفتاری با آنها افزایش چشمگیری پیدا کرده است. این مساله موجب شده تا کودکان به صورت دسته جعمی اقدام به خودکشی می­کنند که حادثه­ی خودکشی ۳ دانش آموز دختر در شهر نقده، در استان آذربایجان غربی، آخرین مواردی است که در این زمینه گزارش شده است. گفتنی است که این مساله با واکنش شدید جامعه­ی ایران مواجه شده بود و کارشناسان دلایل اصلی این اقدام به خودکشی از سوی این سه دختر دانش آموز که یکی از آنها فوت شده را سیاستهای داخلی رژیم جمهوری اسلامی و نیز بد رفتاری که با کودکان جامعه انجام می­شود که گویا تجاوز جنسی به کودکان در راس مشکلات کودکان ایرانی است.

در واقع، مساله­ی تجاوز جنسی به دختران و کودکان در ایران از سوی عناصر نزدیک به بیت رهبری و عناصر سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی سخن روز جامعه است و در این خصوص تا به حال چندین مورد رسانه­ای شده است. اخیرا مولوی طیب ملازهی، امام جمعه­ی ایرانشهر از توابع استان بلوچستان، از مساله­ی تجاوز نیروهای امنیتی به ۴۱ دختر پرده برداشته که این مساله با واکنش و اعتراض مردم بلوچستان مواجه شده و رحمانی فضلی، وزیر کشور گفت که دولت در این باره تحقیقاتی را شروع کرده و به موقع نتایج آن را اعلام خواهد کرد. گفتنی است که مساله­ی تجاوز به کودکان و دختران پایانی ندارند و همچنان قضیه­ی ریحانه جباری و تجاوز سعید طوسی قاری قرآن بیت رهبری به ۱۹ کودک در اذهان مردم ایران و منطقه جا مانده و به سادگی فراموش شدنی نیست.

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

20  ژوئن 2018