از بدو دخالت رژیم ایران در بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ که هدف اصلی آن محافظت از مهمترین متحد منطقه­ای جمهوری اسلامی که همانا رژیم بشار الاسد، است رژیم تهران متحمل شکستهای فراوانی آنهم در همه­ی زمینه­ها به ویژه در زمینه­ی اقتصادی و نظامی شده است. نظامیان به هلاکت رسیده­ی ایران در سوریه که با تابوت آنها را به ایران منتقل شده­اند صدها نفر بوده که اخیرا با شدت یافتن حملات هوایی آمریکا و اسرائیل به پایگاههای نظامی رژیم ایران و متحدانش در سوریه از جمله حزب الله لبنان و شبه­نظامیان وابسته به آن، تلفات جانی و نظامی جمهوری اسلامی ایران دو برابر شده است.

در واقع، تلفات جانی و نظامی اخیر ایران در سوریه، رژیم جمهوری اسلامی را با چالش روبرو کرده است. چراکه، تهران پیشتر گفته بوده که در سوریه حضور نظامی ندارد و تنها مشاوران نظامی ایرانی در آن کشور حضور دارند. در این بین، به نظر می­رسد که تناقض و سردرگمی مقامات از شدت درد آنها در سوریه است که اظهارات روزانه­ی آنها نشانگر این واقعیت تلخ است.

از دلایل اصلی عدم پاسخ ایران به ضربات نظامی آمریکا و اسرائیل در سوریه و یا اینکه اعتراف کند که پایگاههای نظامی آن مورد حمله قرار گرفته همانا عدم توانایی رژیم ایران است. در این راستا، رژیم ایران هم اینکه نمی­تواند اعتراف کند که حضور نظامی دارد و هم اینکه آبرویی برای آن در منطقه به ویژه میان متحدان منطقه­ای خود نمانده است. با این وجود، این مساله به خوبی دروغ به اصطلاح محور مقاومت را برای عموم منطقه آشکار کرده است و شعار محو اسرائیل از نقشه­ی جهانی دروغی بیش نبوده است.

شبه­نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران ضربات دردناکی در چند منطقه از سوریه متحمل شده که آخرین این ضربات تلفات سنگینی برای ایران به همراه داشته و گویا دهها نفر از نظامیان ایران به هلاکت رسیده­اند. این حملات هوایی که مجهول بوده و هنوز هیچ یک از اطراف متخاصم مسئولیت آنها را به عهده نگرفته در نزدیکی مرزهای عراق و سوریه بوده که به نظر می­رسد هدف اصلی آن قطع ارتباط میان نیروهای ایرانی در عراق، سوریه و لبنان می­باشد.

همکنون رژیم ایران براین باور است که سپاه پاسداران در منطقه ناکام مانده و خسارتهای مالی و جانی بسیاری نیز داشته است. به نطر می­رسد که رژیم تهران به دنبال جبران خسارتهای خود در منطقه است و گویا مقامات سیاسی کشور و نظامی کاملا مایوس شده و هراس دارند که مبادا اوضاع وخیم کشور بدتر شود و مردم علیه آنها قیام و رژیم جمهوری اسلامی را سرنگون کنند. در این راستا، گویا رژیم جمهوری اسلامی سخت تلاش دارد تا شاید بتواند روزنه­ای برای مذاکره مستقیم با آمریکا پیدا کند. بنا به گزاشها ایران آماده است تا امتیازاتی را به واشنگتن بدهد تا آمریکا به فکر سرنگونی رژیم آخوندی نباشد. البته، شماری از روزنامه­های رژیم از صحت تلاشها سخن گفته و یادآور شده که این تلاشها خیانت به کشور است و شاید صرفا برای شناخت نظر مردم ایران باشد.

به نظر می­رسد پس از شکستهای مکرر ایران در سوریه، عراق و یمن تنها گزینه­ی که برای رژیم جمهوری اسلامی مانده تا آن را از سقوط حتمی نجات دهد همانا امتیاز  دادن به آمریکا است تا وانمود کند که نظامیان خود را از سوریه خارج و به حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثیها پایان داده است. البته، این نوع فریبکاریها دیگر کارایی ندارد و رفتار خبیث ایران برای جامعه­ی جهانی كاملا شناخته شده است.

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

21  ژوئن 2018