پس از اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور درباره مساله­ی فروش نفت ایران که در جمع ایرانیان مقیم سوئیس ایراد کرده و گفته بود که «معنی ندارد نفت ایران صادر نشود و نفت منطقه صادر شود»، قاسم سلیمانی، فرمانده­ی نیروی قدس سپاه پاسداران تلاش کرد تا از اظهارات حسن روحانی سوءاستفاده کند و او را گرفتار کند. در واقع، رئیس جمهور ایران صراحتا به بستن تنگه­ی باب السلام (هرمز) اشاره­ی نداشته است. چراکه، او به خوبی می­داند که رژیم جمهوری اسلامی توانایی انجام این کار را ندارد و بستن این گذرگاه بین­المللی کار ساده­ای نیست و به نظر می­رسد که تهدید به بستن آن فقط برای مصرف محلی بوده است.

حسن روحانی و تیم او از شدیدترین رقبای جناح تندرو و سپاه پاسداران برای داشتن صلاحیاتهای بیشتر و به دست گرفتن قدرت در کشور هستند. این مساله، از مهمترین و اصلی­ترین دلایل اختلافات فمابین جناحهای رژیم جمهوری اسلامی است و کسانی که معتقدند که اختلافات بین این دو درباره­ی سیاستهای خارجی رژیم می­باشد سخت در اشتباه است و در واقع، همانطور که بالا ذکر شده اختلافات آنها که افزایش روزافزون دارد تنها برای به دست گرفتن قدرت سیاسی در ایران است.

سپاه پاسداران از بدو به قدرت رسیدن حسن روحانی، تاکنون تلاشهایی برای ایجاد اتاقهای فکر مخفیانه برای ناکام کردن حکومت روحانی داشته است تا به تهدیدی برای سپاه و اصولگرایان تبدیل نشود. چراکه، سپاه پاسداران تمامی بخشهای اقتصادی و اجتماعی کشور را در دست دارد. در این بین، برخی از کارشناسان معتقدند که نامه­ی قاسم سلیمانی به حسن روحانی که در آن گفته بود «دست روحانی را می­بوسد» هدف اصلی فرمانده­ی نیروی قدس جمهوری اسلامی، در راستای تلاش او برای گرفتار کردن رئیس جمهور ایران بوده است.

همچنان سپاه پاسداران و رسانه­های وابسته به آن تلاش دارند که تهدید بستن این گذرگاه را به حسن روحانی نسبت دهند و این مساله را به ملتهای ساکن جغرافیای سیاسی ایران وانمود کنند که تهدید بستن تنگه­ی باب السلام کار حسن روحانی بوده است. جالب توجه اینجا است که اکثر کاریکاتورهایی که در روزهای اخیر روزنامه­های ایران منتشر شده در این راستا بوده است که خبرگزاری «تسنیم» و خبرگزاری «فار» و روزنامه­ی «جوان» و دیگر رسانه­های رژیم از جمله این رسانه­ها است که در صفحات آنها این گونه کاریکاتور که دال بر بستن تنگه­ی باب السلام و این گذرگاه در دست ایران، مشاهده شده است.

               

سپاه پاسداران به خوبی می­داند که اصلا توانایی بستن این گذرگاه بین­المللی را ندارد. ولی بدون شک توانایی انجام عملیات تروریستی و انتحاری مانند عملیاتی که پیشتر توسط عناصر تروریستی آن در بحرین و یا عملیات انتحاری حوثیها که به یکی از نفتشکها صورت گرفت بود، را دارد. البته، این اعمال تروریستی و تخریبی برای مدت زمان کوتاهی خواهد بود و سپس امنیت این گذرگاه به روال قبلی خود باز خواهد گشت. اما یقینا سپاه پاسداران و رژیم جمهوری اسلامی متحمل شکست جبران ناپذیری خواهد شد و شاید به سرنگونی رژیم ایران منجر شود. کما اینکه، اقدام اینگونه حماقت از سوی سپاه پاسداران فرصت مناسبی است برای جامعه­ی جهانی و به ویژه آمریکا خواهد بود تا کاملا تاسیسات نظامی و هسته­ی بحث برانگیز جمهوری اسلامی را نابود و از بین ببرند.

به هرحال، عموم جامعه­ی جهانی این را می­دانند که تهدیدهای جمهوری اسلامی صرفا برای مصرف داخلی و خارجی است و این نوع تهدیدها که چهار دهه آن را از زبان مقامات سیاسی و نظامی ایرانی می­شنویم، فاقد هرگونه اعتبار است.

با این وجود، به نظر می­رسد که واقعیت این نزاع فی­مابین فرماندهان سپاه پاسداران و تیم حسن روحانی، صرفا برای گرفتا کردن رئیس جمهور ایران است. چراکه، به دلیل مشکلات اقتصادی و وخیم­تر شدن اوضاع معیشتی مردم، که سپاه پاسداران مقصر اصلی این مساله است سخت به چالش افتاده و از احتمال بازگشت اعتراضات سراسری مردمی هراس دارد. بنابراین، تلاش سپاه برای مقصر نشان دادن حکومت حسن روحانی در این راستا است. گفتنی است که تیم حسن روحانی و خود رئیس جمهور جزیی از مشکلات اقتصادی مردم و مستثنا نیستند.

مركز مطالعات و تحقيقات المزماة

9 جولای 2018