بدون شک، رژیم ولایت فقیه از نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر خشمگین است. چراکه، حکم سنگینی که برای ستوده در نظر گرفته شده و با حبس و شلاق همراه بوده ما را به یاد دوره های قرون وسطی انداخته است.

محکومیت نسرین ستوده تنها به دلیل دفاع از زنان و مخالفان جمهوری اسلامی در دادگاههای ولايت فقيه بوده است. کما اینکه، این نوع محکومیتهای سنگین صرفا برای ترساندن مخالفان رژیم جمهوری اسلامی ایران است که مقامات قضائی برای فعالان حقوقی و سیاسی در نظر می گیرند.

در واقع، نسرین ستوده به دلیل شجاعت او شایستگی احترام را دارد. اگر ستوده در کشوری غیر از ایران بوده یقینا به یکی از مهمترین فعالان حقوق بشر که جوایز بین المللی را دریافت کرده اند، شناخته شده بود.

به هر حال، رویکرد مقامات فضائی ایران احمقانه است و رژیم جمهوری اسلامی که هکنون با سخترین تحریمهای بین المللی دست و پنجه نرم می کند و در انزوای کامل قرار دارد می بایست به نسرین ستوده افتخار کند. چراکه، این خانم به عنوان فعال حقوق بشر و در تمامی نقاط جهان شناخته شده و جوایزی نیز دریافت کرده است. ولی به نظر می رسد باید به مانند توکل کرمان، فعال حقوق بشر یمنی اخوان المسلمین باشد تا مورد ستایش و تمجید محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجیه ایران قرار گیرد.

نسرین ستوده به ۳۳ سال و ۶ ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق از سوی دادگاه انقلاب تهران محکوم شده است و این محکومیت سنگین تنها به دلیل شجاعت و دفاع آن از زنان و مخالفان جمهوری اسلامی است. از اتهامات وارده به ستوده رعایت نکردن حجاب در یکی از اعتراضات خیابانی بوده است.

با احتساب عمر نسرین ستوده که ۵۵ ساله است بنابراین تا ۸۳ سال عمر در زندانیهای جمهوری اسلامی باقی خواهند ماند. ولی مساله شگفت آور اینجاست که ستوده از حق خود در استئناف گذشته تا به حکم صادره از دادگاه انقلاب رژیم ولایت فقیه اعتراف نکند.

اگر نسرین ستوده که از نخبگان جامعه ایران به حساب می آید و با قوانین و حقوق آشنایی دارد اینگونه مورد ظلم قرار گرفته است پس وضعیت آن دسته از شهروندانی بی بضاعت و فقیر که هر روز جلوی دوربیها ایستاده و خواستار برآورده شدن حقوق از دست رفته خود هستند، چگونه خواهد بود.

پیشتر نسرین ستوده در سال ۲۰۱۰ به اتهام اهانت به علی خامنه ای، و اقدام علیه امنیت ملی به زندان رفته بود، از سوی پارلمان اتحادیه اوروپا جایزیه آزادی اندیشه ساخاروف را گرفته ولی نتوانست در این مراسم به دلیل ممنوعیت از سفر شرکت کند.

به هر حال، مساله نسرین ستوده ما را به یاد شیرین عبادی برنده جایزه نوبل انداخته است. بدون شک، این نوع شخصیتها چالشهای بزرگی برای رژیم جمهوری اسلامی خواهند بود و یقینا تشویق کننده دیگر زنان ایران خواهند بود تا علیه این رژیم ستمگر قیام کنند.

با مطالعه جغرافیای سیاسی ایران درمی یابد که تعداد معدودی از آخوندها توانستند قدرت را در دست بگیرند و ملتهای مختلف این جغرافیای سیاسی که هر کدام تاریخ، زمین و فرهنگ خاص خود را دارد، را زیر سلطه خود ببرند و آینده آنها را به سیاهی بکشانند.

به نظر می رسد بسیار طبیعی است که ملتهای جغرافیای سیاسی ایران یک رژیم لیبرال داشته باشند که خواسته های آزادی خواهان این کشور را برآورده کند. ولی مساله ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که رژیم ولایت فقیه هر زمانی که احساس کند در خطر است به ترفندهای فریبکارانه و شعارهای دروغین روی خواهد آورد و مساله دشمنان خارجی از مهمترین ترفندها است که تاکنون رژیم ولایت فقیه به خوبی از آن برای تحکیم قدرت سیاسی خود در ایران استفاده کرده است.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

20 مارس 2019