یاداشت های مرکز

نتایج قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی

آنچه مسلم است، این است که تصمیم قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی از سوی دولت آمریکا دیر صورت گرفته شده است. ولی علیرغم آن، این تصمیم زمانی گرفته شده که آلترنانیو ریشه ای در ساختار رژیم حاکم و سیاستهای داخلی و خارجی آن در حال شکل گیری است. این مساله نشان می دهد که ایالات متحده آمریکا به تغییر رژیم جمهوری اسلامی کاملا مصمم است و علاوه برآن، شاخص دیگری نیز وجود دارد و آن این است که احتمال وقوع آلترناتیو از داخل جغرافیای سیاسی ایران بسیار بالا است و به نظر می رسد تصمیم آمریکا مبنی بر قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی در این راستا بوده است.

فشارهای اقتصادی و ورشکستگی مالی

آثار و پیامدهای قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی از روز اول مشاهده شده و بسیاری از شرکتهای کوچک و بزرگ در منطقه و جهان فعالیتهای خود را با سپاه پاسداران متوقف کرده اند. این مساله منجر شده تا بازارهای ایران با کمبود کالا مواجه شود چراکه بسیاری از این کالا توسط شرکتهای خارجی وارد بازار ایران می شود.

ناکامی اینستکس و احتمال فروپاشی توافق هسته ای

مهمتر از آن، تصمیم قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمانهای تروریستی به شدت کانال مالی اوروپا که برای پیشبرد تعاملات تجاری با ایران ایجاد و به نام «اینستکس» معروف شده است، را تحت تاثیر قرار داده است. این تصمیم بدین معنا است که تقریبا بیش از ۷۰ درصد از بخشها و شرکتهای اقتصادی ایران را تحت تحریمهای آمریکا قرار داده و هر کشوری یا شرکتی بخواهد با سپاه پاسداران فعالیت تجاری داشته باشد مورد تحریمهای شدید آمریکا قرار خواهد گرفت. از میان کشورهایی که احتمالا با تحریمهای آمریکا مواجه خواهند شده کشورهای اوروپایی است که کانال مالی را بوجود آورده اند. به هر حال، به نظر می رسد که قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست سازمانهای تروریستی از یک سو و ناتوانایی اوروپایی ها در تامین منافع رژیم جمهوری اسلامی از سوی دیگر، بقای ایران در توافق هسته ای را تضعیف می کند.

وقوع درگیرهای نظامی

با این وجود، به نظر می رسد که حملات اسرائیلیها علیه نیروهای سپاه پاسداران در سوریا شدت خواهد گرفت. کما اینکه، احتمال وقوع درگیری میان نیروهای آمریکایی و ایران در منطقه وجود دارد که یقینا با شکست حتمی ایران خاتمه و خسارتهای سنگینی به سپاه پاسداران وارد خواهد شد. در همین راستا، کارشناسان براین باورند که ایران اصلا به درگیری نظامی با نیروهای آمریکای تمایل ندارد و تمامتلاش خود را انجام خواهد داد. چراکه، به خوبی می داند که جنگ با آمریکا بمعنی پایان عمر رژیم جمهوری اسلامی است و مساله ای که بسیار قابل توجه این است که آمریکا برای نخستین بار نیروی نظامی کشوری را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار می دهد و این بدین معنا است واشنگتن به شدت خواستار اعمال فشار علیه رژیم ایران است و یقینا گزینه نظامی به دور نیست.

بدون شک، تصمیم اخیر دونالد ترامب، مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمانهای تروریستی پیامدها و تبعات بدی برای اقتصاد ایران و خود سپاه خواهد داشت. در روزهای آتی فعالیتهای نظامی، اقتصادی و سیاسی سپاه حال چه در داخل و چه در خارج از ایران محدود خواهد شد. البته، فعالیتهای برون مرزی و نیز فعالیتهای امنیتی و اطلاعاتی آن در داخل و خارج از ایران به قوت خود خواهد ماند ولی یقینا با افزایش فشارها یقینا این نوع فعالیتهای مخرب سپاه تضعیف خواهد شد.

شکستهای احتمالی مزدوران ایران در منطقه 

قرار گرفتن سپاه پاسداران نتایج خوبی برای منطقه و مقابله با تروریسم و فعالیتهای تروریستی خواهد داشت. گروهکهای تروریستی و شبه نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی ایران و حتا رژیمهایی که با ایران روابط دیپلماتیک دارند تحت تاثیر تصمیم آمریکا قرار خواهند گرفت. از جمله این گروهکها و رژیمها می توان به حوثی ها، حزب الله لبنان و شبه نظامیان طایفه ای در عراق و همچنین رژیم قطر اشاره کرد.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

16 آوریل 2019

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن