برخلاف پروگاندای رژیم جمهوری اسلامی ایران و رسانه های آن، ایالات متحده آمریکا و رئیس جمهور کنونی آن، دونالد ترامپ، از به قدرت رسیدن او تاکنون بسیار مورد توجه جامعه ایران و محبوبیت ترامپ میان ملتهای جغرافیای سیاسی ایران افزایش روزافزون دارد. این مساله به وضوح در شبکه های اجتماعی و در دیدگاههای فعالان سیاسی و حقوقی و حتا در برخی از افتتاحیه های روزنامه های اپوزیسیون مخالف رژیم ولایت فقیه مشاهده شده است. جالب توجه اینجاست که اکثر این دیدگاهها فشارهای اعمال شده علیه رژیم جمهوری اسلامی از سوی دولت آمریکا مورد تایید قرار داده، چراکه آنها براین باورند که در صورت سقوط رژیم جمهوری اسلامی حتا اگر از طریق گزینه نظامی به سود کشور و ملتهای جغرافیای سیاسی ایران خواهد بود.

در یکی از نظرسنجی هایی که اخیرا صورت گرفته شده و لابی ایرانی های آمریکایی (نایاک) از آن سخن به میان آورده آمده است که بیش از نیمی از مردم ایران نسبت به ایالات متحده آمریکا نگاه مثبت دارند. حال، با مطالعه شبکه های اجتماعی ایرانیان مشاهده شده که ایالات متحده آمریکا و خود شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است. به نظر می رسد که دلیل اصلی این محبوبیت همانا احساس ملتهای ایران که تنها راه نجات آنها از رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی ایالات متحده آمریکا و شخص دونالد ترامپ خواهد بود. لهذا، سیاستهای ایالات متحده آمریکا در قبال رژیم جمهوری اسلامی مورد قبول بیش از ۷۰ درصد ملتهای جغرافیای سیاسی ایران است.

بدون شک، رژیم جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را برای پنهان کردن این نظرسنجی ها انجام خواهد داد. این نظرسنجی ها بسیاری از حقایق و واقعیتهایی که در داخل ایران وجود دارد را آشکار کرده که از جمله می توان به چالش کشیدن ادعاهای رژیم مبنی بر دشمنی میان ملتهای ایران و آمریکا و همچنین به شکاف میان رژیم جمهوری اسلامی و ملتهای جغرافیای سیاسی ایران اشاره کرد. کما اینکه، این نظرسنجی ها درست بودن شعار «دشمن ما داخلی است و نه خارجی» که در اعتراضات اخیر که بیش از ۱۰۰ شهر را در برگرفته بود، را تایید می کند. لازم به ذکر است که اگر مردم کشوری دشمن رژیم حاکم را تایید کنند این بدین معنا است که رژیم حاکم فاقد شرعیت و مورد قبول مردم آن کشور قرار ندارد که این مساله به شدت بر وضعیت کنونی ملتهای جغرافیای سیاسی ایران مصداق است.

این واقعیت، مساله است که رژیم جمهوری اسلامی را به شدت سردرگم کرده است به ویژه پس از اینکه بسیاری از سیاستمداران و سران اصلاح طلب دیدگاه آنها با ملتهای ایران در قبال آمریکا مثبت و خواستار مذاکره با دولت آمریکا هستند. این وضعیت به مرحله ای رسیده است که جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران خواستار مذاکره با آمریکا برای تبادل زندانیان میان آمریکا و کشورش شده که این مساله مقامات رژیم جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران را خشمگین گرده است.

معمولا رژیم ایران برای پنهان کردن این نوع نظرسنجی ها راههای مختلفی در دست دارد که مهمترین این راهها، سیطره آن بر تمامی رسانه ها و شبکه های اجتماعی است و طوری اخبار و گزارشها منعکس شود تا وانمود کند که آمریکا با ملتهای ایران دشمنی دارد و نه با رژیم جمهوری اسلامی. کما اینکه، در رسانه ها همیشه اظهارات مقامات جمهوری اسلامی ایران طوری بوده تا نشان دهند که مردم ایران با ایالات متحده آمریکا دشمنی دارند. در همین بین، رژیم ایران شدیدا مقامات و مسؤولین را تحت کنترل خود قرار داده و همچنین با سرکوب فعالانی که آمریکا را تایید کنند تلاش دارد تا واقعیتها را همانطوری که خود می خواهد جلوه دهد.

حال، با افزایش شکاف میان ملتهای جغرافیای سیاسی ایران و رژیم جمهوری اسلامی و همچنین با وجود نشانه هایی از تایید سیاستهای آمریکا از سوی مردم ایران به ویژه پس از ارسال هواپیما بر «یو اس اس ابراهام لینکولن» آمریکا به آبهای خلیج عربی، به نظر می رسد اوضاع رژیم جمهوری اسلامی بسیار وخیم شده و در هر لحظه احتمال قیام مردم وجود دارد. چراکه، اوضاع داخلی ایران به دلیل شرایط بد معیشتی و اقتصادی و اجتماعی در شرف انفجار است.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

12 مايو 2019