بدون شک، همه فعالیتهای خرابکارانه و تروریستی که تاکنون در منطقه رخ داده جمهوری اسلامی ایران در آن نقش داشته است. این مساله در تمامی گزارشها و مطالعات انجام شده به وضوح به آن اشاره شده که جمهوری اسلامی ایران به صورت مستقیم یا به واسطه مزدوران منطقه ای آن از جمله حزب الله لبنان، حوثی های یمن، القاعده و شبه نظامیان شیعه در عراق دست داشته است.

در بیانه ای که وزارت امورخارجه و همکاری بین المللی امارات متحده عربی که در آن گفته شده ۴ کشتی تجاری متعلق به کشورهای مختلف روز یکشنبه گذشته مورد تعرض عملیات خرابکارانه در نزدیکی آبهای اقتصادی امارات در خلیج عمان قرار گرفته نشانگر این مساله است که اطراف معینی در آن دست دارند. ولی دولت امارات متحده عربی با نگاهی حکیمانه به ویژه در چنین مواقعی تلاش کرد تا اصلا عجله ای در تحقیقات صورت نگیرد تا بتوان فاعلان اصلی را به خوبی مشخص و به نتیجه مطلوبی برسد.

با این وجود، تمامی نشانه ها و دلایل موجود نشان می دهد که عملیات تخریبی فجیره کار ایران بوده است که می توان در نکات ذیل خلاصه کرد:

اول: تهدیدهای اخیر مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران درباره قدرت ایران برای ضربه زدن به راههای حمل و نقل دریایی و همچنین ضربه زدن به تاسیسات نفتی در تنگه باب السلام (هرمز)، دریای عمان و باب المندب گویای این مساله است و تهدید علی خامنه ای رهبر ایران در ۲۴ آوریل گذشته که در آن گفته بود دشمنی آمریکا بدون پاسخ نخواهد بود، تهدید منوچهر متکی وزیر امور خارجه پیشین ایران به دولت امارات که گفته بود بازی خطرناکی با دونالد ترامب انجام می دهد ممکن است صادرات نفتی امارات را به صفر برساند، در ۲۹ آوریل علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی را تهدید کرده و گفته است که ملت ایران رفتارهای این کشورها را فراموش نمی کنند و همچنین تهدیدهای مقامات امنیتی و نظامی که آخرین آن سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران که گفته بود اگر نفت ایران از تنگه هرمز عبور نکند نفت هیچ کسی عبور نخواهد کرد در همین راستا است.

در همین بین، روزنامه و رسانه های جمهوری اسلامی ایران امنیت منطقه را تهدید کرده و گفته اند اگر آمریکا مانع صدور نفت ایران شود ایران سکوت نخواهد کرد و گزارش روزنامه آرمان امروز در ۲۳ آوریل گذشته که از مقامات ایران خواسته به امارات و سعودیه پاسخ قاطعانه دهند و این روزنامه گفته است که امارات و سعودیه در نظر دارند تا کمبود نفت ایران در بازارهای جهانی را جبران خواهند کرد. همچنین، روزنامه کیهان گزارشهای این چنین تهیه کرده و گفته است که نباید به مملکت عربی سعودی و امارات متحده عربی اجازه داد تا نفتشان را از خلیج عربی و دریای سرخ صادر بکنند.

دوم: واکنش ایران و اطلاع رسانه های ایرانی از جزئیات عملیات تخریبی فجیره و همچنین اظهارات مقامات و سران جمهوری اسلامی در خصوص ضعیف بودن امنیت منطقه خلیج عربی و خوشحالی آنها از کاهش قیمت بازارها و بورس کشورهای خلیج عربی و همچنین افزایش قیمت جهانی نفت.

سوم: رهبری جمهوری اسلامی از کلیه گروهکهای تروریستی و تخریبی فعال در منطقه که با دستور فرماندهان سپاه پاسداران به فعالیتهای تروریستی خود ادامه می دهند.

چهارم: هدف قرار دادن راههای اقتصادی مهم برای امارات و سعودیه که بدون شک عملیات تخریبی آن تنها به سود ایران و مزدوران منطقه ای آن است.

پنجم: طبیعت رفتار جمهوری اسلامی ایران که برمبنای تخریب، مداخله در امور داخلی دیگران، حمایت از فعالیتهای تروریستی و تلاش برای ناامن کردن امنیت منطقه که معمولا از طریق نشر و پرورش فتنه و فرقه گرایی و به ویژه شعله ور کردن درگیریهای فیمابین.

در همین راستا، به نظر می رسد که عملیات تخریبی اخیر ایران در منطقه تلاشی است از سوی رهبران جمهوری اسلامی برای ناامن کردن منطقه است تا از این رو به ایالات متحده آمریکا فشار وارد کند تا شاید تحریمها و فشارهای واشنگتن علیه تهران کاهش شود.

گفتنی است که این نوع عملیات تخریبی از نظر سپاه پاسداران عملیاتی هستند انتقامه جویانه و صرفا برای مصرف داخلی است تا ملتهای جغرافیای سیاسی ایران را با این گونه اعمال فریب دهند.

با این وجود، مساله ای که بسیار قابل توجه بوده این است که هدف اصلی عملیات تخریبی ایران در بندر فجیره ایجاد رعب و هرج و مرج در منطقه است ولی با حکمت و درایت دولت امارات متحده عربی و مملکت عربی سعودی این فرصت به رژیم جمهوری اسلامی ایران داده نشده است. لازم به ذکر است که امارات و سعودی با داشتن ارتشی قوی و نیرومند که با پیشرفته ترین تجهیزات نظامی روز مجهز هستند از یک سو امنیت و ثبات را در کشورهای خود برقرار کرده و از سوی دیگر، می توانند به ایران و سپاه پاسداران آن در یک شبانه روز ضربه مهلکی وارد کنند که دیگر نتواند از جای خود بلند شود.

 

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

15 مايو 2019