با مطالعه گزارشات درز شده از مرکز آمار ایران نشان می دهد که شرایط داخلی این کشور به مرحله بسیار خطرناکی رسیده و به نظر می رسد که یک آلترناتیو ریشه ای در جغرافیای سیاسی ایران در شرف وقوع است که احتمالا طبقه جوانان که ۵۵ درصد جمعیت بیکاران جامعه ایران را تشکیل می دهند، رهبری این آلترناتیو را به عهده خواهند داشت. جوانان ایرانی به شدت به دنبال آزادی و زندگی شایسته و شرافتمندانه هستند.

در این بین، بحرانها و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم ایران گسترش چشمگیری داشته که این مساله در گزاش مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی به وضوح مشاهده و بیش از ۴۰ درصد از خانواده های ایرانی زیر خط فقر زندگی می کنند و نرخ تورم در کشور به ۷۴ درصد رسیده است. در این راستا، قیمت کالاها و خدمات به دو برابر رسیده و بحران بیکاری بیش از نصف جامعه ایران را کلافه کرده است. گفتنی است که افزایش نرخ جرایم و قاچاق مواد مخدر در جغرافیای سیاسی ایران روی دیگر مساله است و چالشهای فوق الذکر با رشد منفی اقتصادی ۶ درصد نیز همراه بوده است.

با این وجود، در صورت افزایش نرخ تورم اقتصادی یقینا رقم ۵۵ درصدی زیر خط فقر بودن مردم ایران نیز افزایش خواهد یافت. در این بین، سید ناصر موسوی لاریجانی، عضو کمیته اقتصادی مجلس شورای اسلامی در سخنان اخیر خود گزارش مرکز آمار ایران که افزایش نرخ زیر خط فقر را به دلیل افزایش نرخ تورم و افزایش قیمت کالاها گزارش داده و گفته است که ۴۰ تا ۴۷ درصد مردم ایران زیر خط فقر هستند را تایید کرده است.

با مطالعه آنچه که در رسانه های ایران و شبکه های اجتماعی و نگاه عموم مردم ایران به وضعیت کنونی کشور در می یابیم که بحرانهای کنونی ناشی از سیاستهای داخلی و خارجی و همچنین به دلیل فساد گسترش یافته در بخشهای دولت و نظام جمهوری اسلامی است. علاوه بر آنچه که ذکر شده تحریمهای آمریکا علیه رژیم جمهوری اسلامی مزید بر علت بوده و دقیقا به دلیل سیاستهای خارجی نظام تهران و سوءمدیریت داخلی آن بوده است. این همه، دلایل اصلی بحرانهای ایران و تنها با سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی برطرف خواهند شد. جالب توجه اینجاست که اکثر ملتهای جغرافیای سیاسی ایران به این نتیجه رسیده اند و به نظر می رسد که اعتراضات اخیر ملتهای ایران به سیاستهای داخلی و خارجی جمهوری اسلامی که بیش از ۱۰۰ شهر را در بر گرفت و دستگاههای امنیتی را به هراس انداخته بود، یک نتیجه ای است بسیار طبیعی بوده است.

با مطالعه سریع آخرین تحولات اقتصادی ایران به نظر می رسد که این کشور با بحرانهای عدیده و خطرناک روبرو است که بحران افزایش نرخ فقر و بیکاری که در تاریخ ایران سابقه نداشته، تحریم صنعت و معادن ایران از سوی آمریکا که ۲۰ درصد از صادرات غیر نفتی ایران را به خود اختصاص داده، کاهش شدید منابع مالی دولت به ویژه پس از کاهش صادرات نفتی و غیر نفتی ایران، احتمال اخراج ۷۰۰ هزار کارمند و کارگر صنعت خودرو در ایران که به جمعیت میلیونی بیکار ایران افزوده خواهند شد از جمله بحرانهای است که می توان به آنها اشاره کرد.

مسائل فوق الذکر با نزدیک شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین با گسترش اختلافات داخلی میان اصولگرایان و اعتدالگرایان به دلیل مداخله های رژیم در امور داخلی کشورهای همسایه روبرو بوده است. بسیاری از ناظران و کارشناسان امور ایران از اجرای انتخابات در این شرایط بحرانی هشدار داده و گفته اند که اوضاع کشور مساعد نیست و مقامات ایرانی به شدت نگران هستند که مبادا در این شرایط اوضاع کشور از دست آنها خارج شود و به یک قیام سراسری منجر شود.

همچنین، گزارشها حاکی است اوضاع داخلی ایران بسیار آشفته و هرج و مرج سیستم اقتصادی و مالی ایران را در بر گرفته و فساد مالی و ادارای در موسسات کشور بسیار گسترش یافته است. به ویژه، تسهیلات بانکی که به صورت غیر قانونی در اختیار برخی از افراد با نفوذ قرار می گیرد نیز دوچندان شده است. این شرایط تنها نشانگر این مساله است که رژیم جمهوری اسلامی در شرف سرنگونی است و این افراد با نفوذ برای به دست آوردن تسهیلات بانکی در رقابت هستند تا مبادا دیر شود.

مركز مطالعات وتحقيقات المزماة

21 مايو 2019